Forum > Färdiga produktioner
Johan Kitti - Someday
Emulator:
lyssnar efter att ha läst vad andra skrivit.
helt alldeles för mycket pannat. Ähupp nu kom rösten in! kören låter lite onaturlig och off ibland, men jag gillar verkligen leaden. Din röst förmedlar massa känsla, och har ett trevligt känslosamt och försiktigt uttryck.
Gillar detta sosm fanken! med träning kommer det bli kalas.
håller själv på att komma igång med sång så jag säger bara kämpa på!
Grundmaterial finns absolut, tycker rösten är intressant!
testa med nån tunn stråke oxo till allt....skulle kanske passa finfint.
bra jobb!
Hedblom:
Nu ska jag lägga mig i också :D
"Ja tänkte att vafan jag måste pröva att sjunga själv. Resultaltet vart väl sådär"
Tycker det är helt ok :lol:
Däremot gitarren kan jag inte smälta... Om du spelar in i Cubase, använd multibandskompressorn som redan finns där.
Det lyfter inspelnigen något otroligt tycker jag, och kommer säkerligen fungera på din inspelning också.
Sedan håller jag med Yllet att gitarrerna låter lite konstigt panorerade på vissa ställen, och på vissa ställen låter det kalas.
Nej men fy på mig, man ska inte gnälla. Bra sång, bra över huvud taget, men lite mixjobb. B)
Hedblom:
Glömde säga att låten är bra också. Jag är ju lite av ett pop-freak ibland och sådant är najs :D
Låter lite hämtat från serien Scrubs.
Pazo:
Ja dehär lät väl hyfsat bra :)
Gitarrerna känns så fint amatör å verkliga på något sett. Gillar de! Sången har som alla påpekar för lite botten. Och är det autotune man höra lite här å var?
Detdär plinkiga ljudet av typ klockor skär fett mkt! för diskantigt å åsnt :unsure:
Trummorna låter platta å otighta på något plan.
Låten i sig är fin. gillar't! :)
pirateKING:
Emulator:
Tack för dom fina orden om min röst, mycket smickrande för en nybörjare att höra ^^. Det är lite lurigt att lära sig sjunga. Tog mig 200 försök att få det såhär bra :D Men med övning kommer färdighet I guess. Ska nog pröva med en liten stråke nånstans :) Låten SKA mixas om ;)
Hedblom:
Ska lätt pröva multibandskompressorn (ja jag spelar in i cubase ;)). Sen har jag också märkt hur skummt saker är panorerat. Också att ljudnivåerna inte är helt rätt på alla ställen.
Pazo:
Tack sötnos. Jo var väl typ ett av mina första försök att spela in akustisk gitarr. Ska pröva med hedbloms idéer om multibandskompressor ;) Sången är det första jag ska mixa om, och trummorna är faktiskt HELT omixade :D Tyckte dom lät rätt bra, men jag ska fixa till dom. Framför allt mjuka till dom och ge mer kropp åt virveln.
Tack för lyssning igen. Finns inget bättre än att få ärlig kritik på sina låtar :D
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida