Forum > Demolåtar
MaxB - You're gone - ny leadsång och Ooh & Aah-körer - 2013-02-27
equality:
Varför skippade du A-ackordet på pianot på slutet i introt? Sånt stör mig! :angry: :D Bra låt och ett helt förträfflig ljudkvalitet måste jag säga, särskilt på sången. Neumanmickar eller vad? :o
MaxB:
--- Citat från: Dividend skrivet 07.01.2013, 22:39:43 ---Ja, nu låter det mycket bättre Max!
Är inte sångpedagog och tror inte jag skall försöka viisa hur det ska gå till, men tror nog på Eddis linje. Precis som att du blir uppsjungen under första minuten och sen levererar :)
--- Slut citat ---
Tack! Får se var låten landar då den blir klar...
--- Citat från: equality skrivet 08.01.2013, 00:03:15 ---Varför skippade du A-ackordet på pianot på slutet i introt? Sånt stör mig! :angry: :D Bra låt och ett helt förträfflig ljudkvalitet måste jag säga, särskilt på sången. Neumanmickar eller vad? :o
--- Slut citat ---
Ja, det är en alldeles utmärkt fråga. Varför? Har inget bra svar men en bra åtgärd här neranför. :D
Ljudkvalitén beror på min högklassiska (postmoderna) utrustning. En utrangerad Behringermixer jag fick av Bluelight på VSTForum för många år sen och Soundblasterljudkortet. B)
Mikrofonen är den jag och Eddi och kanske några till kunde köpa till ett bra pris tillsammans med en preamp i somras(?). Butiken hade satt fel pris på webben så priset blev oslagbart. Röde, nån enklare modell...
Har ikväll testat att mixa lite annorlunda men det är troligen bara jag som hör skillnad.
Spelar på digitaltrummorna själv här eftersom jag inte var nöjd med de loopar jag använt innan.
Trumfillsen har jag hämtat från annat håll. Det går ju att göra så eftersom både jag och fillsen levererar midi till mjukvarutrummorna.
[mp3=200,20,0,left]http://max.shivas.se/music/MaxB_YoureGone_20130107.mp3[/mp3]
Eddi:
:) Ja mycket nytt här. I början tänkte jag bara på dina trummor så jag fick backa för att höra skillnad på rösten - och leve mjukglassen - det vart väldigt bra det här både med lead och stämmor. Och på slutet har du i alla fall gjort nåt med den allvarliga rösten? EQ:at upp eller sänkt botten låter mycket bättre nu än när jag reagerade på att du lät för allvarlig.
Trummorna har lite felslag i början men inte så farligt och hi-hatten är betydligt mindre hysterisk nu trummisen kommer lite i osväng strax innan han somnar vid 242.
På det hela taget en riktigt bra uppryckning av en riktigt bra låt.
Feel proud mate :D
MaxB:
--- Citat från: Eddi ---trummisen kommer lite i osväng strax innan han somnar vid 242
--- Slut citat ---
Tack Eddi. Bra fångat! :lol:
Om mitt trumspel ska vara kvar måste jag mupptrixa på en del slag och öka cymbalen men framförallt öka velocity på virveln på vissa delar där den nästan försvinner helt, i upphetsningen från andra instrument i andra halvan av låten.
Och nya sången är inte toppensynkad mot körerna. Måste putsas på då det är dags.
Harmonica mike:
Fin låt det här Max.
Men/och -
Trummorna,,Såg att du spelat själv och då det är midi,så är det ju lätt fixat.Sen tycker jag orgeln låg lite för högt i volym på slutrakan,den tog över lite för mycket.
Sången låter bra inspelad med så enkla medel.
Mike
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida