Forum > Färdiga produktioner
Clemens feat Micke - Rain
Clemens:
--- Citat från: jonnerstone skrivet 13.09.2011, 14:05:51 ---Tjo!
Börjar med det jag tycker är negativt! Spoken word grejen låter inte alls bra i mina öron. För det första hittar jag inte rytmiken. Jag tycker att om man talar över musik så ska det finnas nån form av rytmik i talet. Nu låter det lite påslängt. Klipp upp stavelserna och få talet att svänga lite till musiken. Det hade iaf jag gjort :) (kolla gärna "exit" med korea, där jag klippt ut delar av Ted Kennedys begravings tal till JFK och satt ihop så att rytmiken samt texten passade låten. Det tyckte jag själv blev jäkligt bra, men tog också en hel dag att få till :D, eller valfri låt med Chrome :lol:)
Sen vet jag inte om du sidechainar musiken mot talet? Det låter som om musiken duckar när talet kommer in. Så det blir lite som när en radiopratare påar en låt. Musiken ligger lägre i volym tills han/hon pratat färdigt och då släpps volymen upp. Jag skulle helt klart vilja att talet blev en del av låten, både vad gäller mix och rytmik. Då tror jag även att man skulle tå åt sig talet och "höra" det bättre
Resten är som vanligt jäkligt bra. Skönt repetativt och meditativt. Sköna ljud som limmar bra med varandra. Kanske lite för "housigt" piano. Skulle i mina öron vara lite snyggare med ett mjukare anslag på pianot. Sångdelen är skönt inmixad. Som sagt allt annat tycker jag låter grejtans. Lät kanske väl neggo ovan, men eftersom spoken word delen är en stor del av låten så kände jag att jag behövde ventilera mina tankar ;)
Ha't gött!
Micke
--- Slut citat ---
Ja..jag vet inte om jag håller med om rytmiken, kan tycka att det funkar helt orytmiskt åxå. kanske en smaksak... men skall testa. :D. Som jag skrev i Astis inlägg är talet inte så bra inspelat å dessutom massa delay å prylar.
Skall absolut ta en sväng till med rösten å se om man kan mixa den lite annorlunda.
När jag lyssnar nu, när tummorna kommer in, så ligger en synthfigur som är lite fult spelat..den ska bort i alla fall.
:D. Bock för synpunkter! :)
SYNTH:
Snyggt clemens en riktigt skön låt du har snickrat ihop! :)
robc:
Sitter o njuter av.........bastrumman faktiskt....
Clemens:
--- Citat från: robc skrivet 16.09.2011, 23:52:29 ---Sitter o njuter av.........bastrumman faktiskt....
--- Slut citat ---
Då får jag rekommendera min nya CD bestående av endast baskaggar :D
equality:
Fascinerande att lyssna på dina alster med mäktiga klanger och "moderna" sound (kan inte komma på nåt bättre uttryck). Disco med feeling. Pianot låter lite plastigt i mina öron men det kanske tillhör genren. Vem är det som pratsjunger? Sexigt och suggestivt. Jag skulle gärna vilja ha något break, middle-eight, stick eller så men det är jag det. Låter klart för dansgolvet hur som helst.
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida