Forum > Demolåtar

JT & eq - jazzgossarna

<< < (3/7) > >>

Jay Thomas:
Inte dum alls! Men jag skulle vilja testa lite ideer... Slå en pling.

Tokai:
Är det inte avigt så är det slätstruket. Så avigt ska det va.
Ingen psalm hos mig. Kanske dom raka ackorden får en att tänka så.
En fin melankolisk visa är det.
Basen rör sig bra, kanske slår över lite i låga frekvensen men inte så farligt.
Vad som gör att det inte svänger - om det nu ska göra det - är att det saknas variation i visparna.
Men antar visparna är fastlåsta i en loop?
Gott hantverk!

mahan:
Tjou EQ!
Startar spelaren och även "sågen".  :D

Introt annars bra men .... the midi ... lirandet somm annars e snyggt lider storeligen av Mr Midi. Vet ju att du själv lirar piano och då finns känslan med, men Mr Midi borde programmeras så att crecendon, staccaton o legaton o vad det nu finns för greijer som uttrycker musikerns känslor och det är ju jäkligt jobbigt småpetande. Rätt bra sitter pianot tillsammans med övriga instrument här, basen klämmer till med riktig feeling. Vispeln med sitt " tjuu tjitt tji duu" låter bra, men tror det som gör att det inte ändå riktigt svänger är att pianot lirar i lite annan takt, inte lixåm jazz direkt... 1-2-1-2-1-2-1-2 typ.
Hur som helst, innan förklarar mig sjön så är ju stycket värt att jobba vidare med.
Midi e jättekul, men oj så jobbigt! :D

h.  johan

equality:
Igår efter att ha klippt gräset några timmar och ätit en god middag lyssnade jag igen. Tyckte jag inte hörde någon melodi alls i verserna! Märklig upplevelse, där jag förut tyckt mig höra ganska klara melodier lät det nu som en enda tonsörja!  :blink: Jag tänkte att låta den vara kvar som ett avskräckande (midi-)exempel men sen tog jag bort skiten. Lite pinsamt. Trodde inte det var så knepigt att bygga nåt från början i midi. Jag brukar alltid utgå från gitarr och sedan lägga på bas och lite piano som jag spelar in nån strof i taget och sedan korrigerar i midit men från början med midi... utan att spela nåt alls? Nej jag skall aldrig göra om'et.
NU tänkte jag att det är melodin som skall höras och då valde jag i brist på bättre fantasi och omodernt samplingsbibliotek elpianot igen. Kanske döljer det något av de helt inhumana pianotonerna?

Dividend: Jag hoppas du hörde mer än jag igår iaf. Känner mig ljusår från vettig mix så här och ville i första hand få fason på komposition och det är ju alltid kul om den funkar. Tack Per!
JT: Jag ringer jazzakuten idag. Dina fingrar som sagt...vore nåt!
mahan: Se ovan skulle jag vilja säga! Du har så rätt, så rätt. Nej jag skall inte göra musik <_< på det sättet. Tack för de kloka påpekandena!
Tokai: Tror det är nåt plusackord som gör det lite avigt och nåt med takten, fast den är nog mer till nackdel. Första versionen var nog mer psalmlik. Eq.at basen något. Skall skaffa en annan midibas och funderar på Jamstix som lär kunna spela varierat trumkomp utan färdiga midi-loopar, hur nu det går till? Thnx Tokai, blev uppmuntrad av ditt inlägg!
 

Eddi:
Nu är det ju mer flyt i den och melodin är ju helläcker kan nästan höra Monica Z där. Visst lite psalm finns kvar men också en antydan till gospel. Och jag saknar ingen halvtakt heller. Nä bara plus härifrån får hör vad Jaaken kan hitta på.

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion