Forum > Färdiga produktioner

Eddi - Oh Woman

<< < (8/10) > >>

Eddi:
suddenly

Dividend:
Det är kul med marschtrummor.

Tycker låten funkar, även om det finns mycket man hade finurlat på om man hade velat, så känns det som en helhet och  färdigt ändå.

Stämningen är väl det bästa, speciellt det där indiska partiet i mitten med harpsichordsynten eller vad det är. Skitcomment, men jag väntar bara på trumpeterna nu :)

MaxB:

--- Citat från: Eddi skrivet 24.05.2011, 10:58:37 ---suddenly

--- Slut citat ---

Ooops - bra uttal!

Eddi:

--- Citat från: MaxB skrivet 24.05.2011, 13:27:44 ---
--- Citat från: Eddi skrivet 24.05.2011, 10:58:37 ---suddenly

--- Slut citat ---

Ooops - bra uttal!

--- Slut citat ---
:D För att undvika fler missförstånd om satteliter månar och raketer så har jag lagt till texten i första posten också.

aROCKER:
Låter bra nu...fast blåset hade jag kunnat vara utan, annars lägre volym på dom eller grisigare sound, känns EFS-ungdom nu! :o

Sedan hade ju jag föredragit "Abbeyroad-skitiga trummor" till denna typ av låt, dessa har nåt modernt tungt kaggeljud över sig.

Men jag ger denna en 3/5..., hade blivit en fyra med en starkare ref/melodi och femman hade kommit om ljuden hade hört ihop bättre.
Din "trasiga"/spröda sång förtjänar "gristrummor" en whiskybakfull basist och färgat blås!

Rock on!

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion