Forum > Färdiga produktioner

Eko & Cykeln - Midsummerpoole

<< < (4/6) > >>

Emulator:
Bästa sången hittills, och sången i sig är bra, instrumenten också, men trumkompet slamrar på och gör att det upplevs (av mig) som otajt  :unsure:

Tror ett vanligt träligt standardrakt komp skulle göra låten bättre som helhet. Eller så behövs bara en massa lyssningar.

Tror det blir bra med lite uppstädning i trumsen bara jag :)

bra!

Eddi:
Tack för kommentarer tsmb, hackeman o emu.
Nu har jag gjort en ny verre där jag fimpat en hel del trum o gitarrljud.
Är fortfarande klart förvirrad när det gäller rösten.
Eko

cykeln:
Varför förvirrad när det gäller rösten - låter s-bra tycker jag
You got PM

Marruschkka:
he he..lagom rivig och rufflig blues..gillar trummorna som de låter nu..och Cykelns små-skitiga sångstil här..ja jag tycker om alltihop..rough-guran..orgeln..det svänger på..och texten borde gå hem..både här och var ;) :D ...för har ju inte sett till Cykeln på nån dag.. :lol:

Schyst collab boys!!

/Marr

equality:
Ruffligt var ordet! Låter LAJV lång väg. Särskilt med reverbet på instrumenten. Gillar det. Det ger närvaro och nerv. Slamrigt, bullrigt och halvrisigt ljud, lite för lite repat - perfekt! Gör det inte slickt på nåt sätt. En del helsköna löpningar på pianot. Bra allting. Skulle det här bandet lira här skulle jag kunna övernatta utanför för biljett, får jag dessutom en iskall öl... uj uj! Tycker jag känner igen texten på nåt sätt.  :lol:

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion