Forum > Färdiga produktioner

Rattlesnake/Marruschkka - a day in the past

(1/6) > >>

Rattlesnake:
LÅTNAMN: A day in the past
ARTIST/GRUPP: Rattlesnake & Marruschkka
GENRE: popjazz
LÅTLÄNGD: 3:08
KOMPOSITÖR: Rattlesnake
PRODUCENT: D:o
EV. MEDVERKANDE: Marruschka - leadsång  :wub:
INSPELNINGSÅR: 2008
FORMAT: mp3

Lite jazzvals med klara 60-talsinfluenser... Denna låt hade aldrig blivit klar om inte Marruschkka hade tagit hand om sången efter eget huvud.

Vi vill gärna ha in synpunkter på både det tekniska och konstnärliga.  :)

Ber om överseende för solot, i brist på saxofonist eller jazzgitarrist så har jag lagt en vibrafon som kanske inte är världens roligaste. Kanske finns det någon här som vill bidra med ett solo? :rolleyes:


Ny version 2008-03-18. Ny sång, mindre stråk, lägre reverb bl a. Samma gamla solo...

jay thomas:
Görgott!  :)

Sjysst visvals, kalassång!  Gillar 60-tals stämningen och mixen gillar jag skarpt.  :)

Lite konstiga harmonier på ett par ställen, skyller på trötta öron. Det går säkert att putsa lite här och där, men basen i brallan vad jag gillade detta!  :D

mahan:
Jou Rattlet!
Lite för snabbt övrenskommen string and choir system.A day in the past, a reverb in the Past.
ingen må undsätta i andra tankar, sjung hopp fadderallan lei!



h.  johan

Rattlesnake:
JT - Tackar! Så du tyckte också det finns 60-talskänsla här? Om du kommer på vad som låter konstigt i harmonierna få du gärna berätta. Sån't är nyttigt att höra.



Mahan - Herrns inlägg är lite "diffusare" än vanligt.  ;) Jag tolkar det som att det är lite för mycket reverb. Sen har jag lite svårt att följa med... :lol:

stajo:
Tjena

Man sitter riktigt och gungar med i refrängen... snyggt med traditionella harmonier som ibland tar helt oväntade vägar.
Tycker stråket är alldeles för starkt på verserna och efterrefrängerna fast där är det trumpet osså va, dränker den fina sången,
tror att någon vers skulle klara sig helt utan då skjuter låten iväg mera i refrängen.
En spännande något annorlunda låt som har en refräng som fastnar. Marruschkka's röst är träffäker och funkar bra till den här karaktären på låt.
Bra jobb båda två. Föresten... snyggt körsvar på refrängen, tyvärr dränktes det lite så jag uppfattade det inte förrän tredje lyssningen.
/S

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion