Forum > Demolåtar

1up-Opus 1up Ver2 - 6:e februari! (3:48 lång)

<< < (3/6) > >>

1up:

--- Citat från: cykeln skrivet 03.02.2008, 12:34:59 ---Detta gillas
Det är lite Eric Satie meets Jan Johansson och mr Ragtime
Andra partiet är skitfint
och superljud

--- Slut citat ---

:) Gott!

Kollar upp vem Eric Satie är/var bums.

Edit: Aaah, han som skrev DET stycket. Såg video på You Tube. Den är nice den låten. Slutackorden är som kalixlöjrom (för de som gillar löjrom) i munnen.

Tack tack för att du ville lyssna!

ynot:
muytcho bra detta 1upp.

gillar vändningrna . konstnären står brevid o jobbar med yviga penseldrag till detta sköna stycke,

nice

tony

1up:

--- Citat från: ynot skrivet 03.02.2008, 19:04:47 ---muytcho bra detta 1upp.

gillar vändningrna . konstnären står brevid o jobbar med yviga penseldrag till detta sköna stycke,

nice

tony

--- Slut citat ---

Mucho Gracias!

Det glädjer mig faktiskt oerhört att vändningarna och den här sortens musik i allmänhet går hem. Eller så är det just därför att det är musikermusik och jag postar den på ett forum där uteslutande musiker härbärgar?

mahan:
Jeps ettupp!
Slog igång spelaren och trodde den hade fått nåt fel, totalsnedvridningsfalskhetssy ndråååm!  :o
Men följande takter visade att allt nog står rätt till. Vet int hur detta är ihopspikat men förutom de allra första stegen så låter detta verkligt snyggt. Och kort o koncist, lyssnar igen o igen.

Sen om nån, Per eller du orkade köra lite mera musjobb, dvs velositeten på noterna, så skulle detta vara nära nåt stort! Nu blir det lite maskin när allt lixåxm spelas med nästan samma ansats!

Imponerad! Du orkar testa på nya greijer, SNYGGT! :)



h.   johan

DåligtGehör:
Första 42 sek är intressant musik. Sedan går det vidare med ett parti helt ok saker. Lite folkmusikintryck, JJ, inte nyskapande men funkar bra. Vid 1:07 börjar det dock balla ur och bli tråkigt. Synd med en så svag avslutning på något som började så starkt.

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion