Forum > Demolåtar

Harmonica mike - Jalla blues teaser

<< < (3/5) > >>

Håkan Nilsson:

--- Citat från: Harmonica mike skrivet 21.02.2013, 06:34:27 ---
Från en Martin dröm till en Fender jaha upplevelse.Min brorsonson köpte sig en fantastisk Fender hos Tysken som jag fick testa och jag blev såld.Tanken först var stug gura,men den håller lätt för studioliret - Martin är överskattat  :P :D Man tjänar ju nån krona också,och genast så hägrar en tele därborta i horisonten.. Telecaster :wub:



Mike



--- Slut citat ---

Vad var det för Fender? Akustisk?

Harmonica mike:
Och några till kommentarer på denna lilla teaser,nice.Tidig morgon,uppe med njurstenarna och dricker whi..närå kaffe och 1 liter vatten som vanligt.

Peter:
Thanx man.Mera bas säger du..Hmmm..
Ja jag tycker att själva basljudet som kortet/preampar levererar har vissa brister.Apparaten har HI-z och det funkar fint på skramlet men själva basljudet ..nja.Kanske underkompenserar jag basen i mixen pga. det,antar att du vill ha mer lågbas. Jag har ju en 5 strängad och lirar rätt högt upp på halsen,så det är rätt ljust inspelat..Det var bättre förr helt klart - då jag körde genom en Mackie  :D

Bjurte:
Mindre bas - härligt nu är jag riktigt kluven  :D Ja,det ligger ett dist bas/paket på baskanalen via cubase eget färdigpreparerade basspår som distar svagt.Jag fick till signalen in denna gång,på funk låten distade det förskräckligt,sån där dist som vi inte gillar i en mix.Här är det medvetet..Mixen vill kliva över nollan på några ställen så det kan vara det också du hör.My fault via mastern - fast nu ligger det bara en limiter där,mycket svagt rattad.Skam den som ger sig :)

Håkan:
Få se om jag hittar filen..

http://www.thomann.de/se/fender_cd230sce_cedar.htm

Jorå,där är den.Josse(gitarrpolaren) har en Martin som jag brukar låna och tänkte låna till funklåten,någon blandade ihop det..Martin är dyra saker som bekant,och köper man ovanstående Fenderacke så blir det pengar över till en Telecaster om man hade siktet inställt på en Martin..Telecaster,ja fördelarna/soundet med den behöver jag inte dra för dig :) så en sådan står också på önskelistan.

####################

Tack för kommentarerna boys.

Mike

bjurte:
Inge fel på basen,bara lite för hög gentemot resten..

Roffe H:
Bra Mike, visst blir det här nåt att räkna med. Ser fram emot fortsättningen. :D
/Roffe H

Dividend:
Jo men visst!

Låget snyggt om mix och ljudbild och allt! :) När kommer fortsätttningen?

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion