Forum > Demolåtar

Du gör en cover på - I shall be released

<< < (4/21) > >>

Fuzzbub:
Här kommer ännu en version, med skavanker (50 Hz bl.a.) och allt.  :wacko:  Snodde bryggan från TRB-versionen och lade till näsflöjt på den så gott det gick.  :)    /JEH

[mp3=200,20,0,left]http://dl.dropbox.com/u/10482850/Fuzzbub%20-%20I%20Shall%20Be%20Released%28KR%29.mp3[/mp3]
http://dl.dropbox.com/u/10482850/Fuzzbub%20-%20I%20Shall%20Be%20Released%28KR%29.mp3

[Edit] Fasen, jag insåg just att jag glömt en vers!  Det får vänta tills efter badmintonen, om jag ändrar.  :)  [/Edit]

Eddi:
Vadå glömt en vers du hade med en som inte jag har hittat :lol:
Kul Fuzz - det finns nog lika många varianter av den här som interpretatorer. Alla på KR borde göra en egen.

Wernborg:
Tänk om alla på KR skulle göra en cover på en bra låt.

 :ph34r:


 :D

Eddi:

--- Citat från: Wernborg skrivet 16.11.2010, 19:41:14 ---Tänk om alla på KR skulle göra en cover på en bra låt.

 :ph34r:


 :D

--- Slut citat ---
Men det var ganska kul det här - så säg en bra låt!

Fuzzbub:

--- Citat från: Eddi skrivet 16.11.2010, 19:17:35 ---Vadå glömt en vers du hade med en som inte jag har hittat :lol:
Kul Fuzz - det finns nog lika många varianter av den här som interpretatorer. Alla på KR borde göra en egen.

--- Slut citat ---

Hehe, jag håller med Eddi, alla borde göra en version.  Ang. min så menar du partiet mellan 133s-159s antar jag, det är en brygga som Tom Robinson Band har med i sin coverversion och som jag tycker är schysst. Bara det är gå in och ändra i Dylans grejor är ju respekt på nåt sätt, om det blir bra!  :)   

Nog har jag glömt en vers, den med "standing next to me in this lonely crowd, is a man who swears he's not to blame..."  :wacko:
Är för lat för att ändra så det får bli så.  :) 

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion