Forum > Demolåtar
Hårdrock
olofd:
Tack för alla snabba och bra svar!
Skitbra grejer ni anmärker om.
1. Har bara ett par kasa lurar jag mixar i idag så kan inte höra att essen är så vassa.. förmodligen blivit ESS-döv bara, som
kan drabba en ibland. Kan någon peka ut ett ställe och säga ungefär vilka freq. det handlar om så skulle jag bli överlycklig.
2. Tycker ni alltså att låten är fattig i lågmidden eller basen? Har svårt att höra det också.
Om ni jämnför den med Kommersiella låtar, vart sakna låten trycket? 100hz, 200hz, 500hz?
Hur skall jag lösa det anser ni?
//Olof
jonnerstone:
Jag kollade lite på essen, genom att sola UAD.s precission DeEsser så man bara hör vad den skär, nånstans mellan 6-7 khz hamnade jag. Problemet upptäckte jag är, att det ligger väldigt mycket hihatbriljans också i det området så det kan nog vara därför essen känns extra essiga så att säga.
Botten tycker jag låter bra som det är nu. Men om det ska tryckas på nåt så är det kanske en liten knuff runt 200-220 Hz
(Jag referenslyssnade med Foo Fighters The Pretender )
olofd:
Tack. har fixat lite ess och annat.
Mixen är uppdaterad
olofd:
Inga fler åsikter?
hogge:
Du får nog inte så många åsikter på denna då den är (enl. mig i alla fall) färdig.. Det går väl knappast att får det bättre?? Men detta med reservation för mina bristande mix-kunskaper..
Men jag lyckas inte ladda ner låten.. Kanske för att jag kör på Google Chrome?? Jag får bara en spelare i rutan och jag kan inte spara den på HD.. Hur gör jag för den här mååååste sparas...
Ett råd i all välmening är att Du också reagerar på, och svarar individuellt på, de inlägg som Du får.. Det ökar drastiskt viljan till att kommentera Dina låtar..
Jag vill inte försöka mästra en mäster som Du, men jag tror att Du ska tänka på just detta..
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida