Forum > Demolåtar
Gurano - Tugg
Gurano:
Gokväll gott folk
Sitter här framför natt-tv´n å plinkar samtidigt på instrumenten. Har tåtat ihop detta stycke på 1,40 min och vet inte vad jag ska tycka? Ibland tycker jag att det låter intressant och ibland som ett sjuhelvetes segtugg. Jag vet att önskvärda instrument saknas och att takten e lite hawaisvaj :)
Skulle gärna vilja ha lite input från er om ... typ ....allt :unsure:
Ha det gott
Gurano
[mp3=200,20,0,left]http://web.comhem.se/goran.werthwein/test1.mp3[/mp3]
hogge:
Hej Gurano..
Jodå.. Jag tror att det där kan bli riktigt spännande om Du bara få fila lite till på det.. Lycka till :)
Harmonica mike:
Tjenare.
Bra tänkt här,lite sunkig ljudbild,och det går att utveckla till en egen låt men:
Plötsligt slog det mig,din förra låt ringer fortfarande i mitt huvud.Och du funderade ju på att utveckla den lite.Här har du en ide´som skulle kunna funka som stick eller ett rockigare cresendo mot slutet om du modifierar det lite - givet med sång till..Testa det.
Eller skriv en fristående låt.
Mike
Gurano:
Tja!
Tack Hogge - kul att du gillar - jag lägger nog inte detta utkast på hyllan.
HM: Jo ljudbilden är inte den bästa och takten svajjar lite (la först gurorna - utan trummor eller metronom). Satt uppe i natt och la på grejorna lite snabbt utan att fundera på bilden, bara för att inte glömma bort idén jag hade.
Har inte tänkt tanken att detta kan passa som ett crescendo till förra låten - men varför inte! Ska testa och fundera lite på det. Tack för tipset - jag gillar crescendon :D
Ha det
Gurano
Harmonica mike:
Ja kommer ide´rna så skall man spela in.Jag tänkte mest på att det var så olika nivåer/ljud på grejerna..orgeln låg alldeles för högt osv..Sunkig ljudbild var väl kanske inte så bra benämning på en skiss ide´..Sorry för that..
Kul att du hörde det jag hör att det kan funka till förra låten..För egen del när jag skrivit en låt så blir näst följande skisser väldigt lika,antar att "tänket" från förra låten sitter kvar mellan öronen.Och i det här fallet vore det ju lysande om det funkar..
Ser med spänning fram emot vad som komma skall..
Mike
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida