Forum > Demolåtar
Irwing Delta - Mud Space
jay thomas:
--- Citat från: Zyan skrivet 14.03.2008, 14:13:01 ---Tycker inte om låten som en låt att lyssna på, för advancerad och för mycket gammal sci-fi för min smak. Kanske passande bakgrund till något i filmväg (speciellt slutet), vet inte vad riktigt.
Låter någon som är hemma på planeten kommentera istället, för detta är inget för mig.
--- Slut citat ---
Tack för lyssning och återkoppling Zyan! :)
Visst är det tänkt som någon slags filmmusik! Får se om jag går ut i skogen själv och filmar.
--- Citat från: mahan skrivet 14.03.2008, 20:13:42 ---Oukki JT!
Börjar bra, en viss A. Hitchcock stämning, gammal rysarfilm, sen vid 2:17 rycker rytmavdelningen in, lite onödigt häftigt tycker jag. Ett rytmparti behövs, men inte så att det flyger mot ögonen. Sen kommer Harry Potter (vid 2:51) på sin kvast, och avlägsnar sig till...outerspace, sen efter 3:26 försvinner intensiteten och låten blir lixåm platt, händer inget. Gott botten , så antingen kapa låten vid 3:25 eller släng in nåt som håller intresset uppe :)
h. johan
--- Slut citat ---
Tack johan! :)
OK, jag tar till mig, återvänder till rymdstudion så ska jag fundera på en "overhaul".
Marruschkka:
För mej är detta "Planeten jordens födelse" Speaker: Bengt Feldreich
...åsså på slutet kom dinosaurierna klivande.....
;)
/Marr
david.roennlund:
Hellu,
Efter typ hälfen, där kören kommer in, snyggt :)
Väldigt suggestivt överlag, men en skum film på detta så är du hemma!
///david
Plinka:
Jag förstår att detta kan vara tänkt som filmmusik, vilket jag tror det kan passa jättebra till, för att locka fram obehagliga känslor, eller spänning och rysningar! Ljuden precis i början och precis i slutet var lite jobbiga för mina öron, men mittpartiet med den elektroniska kören var väldigt snyggt! Påminner mig lite om gamla Jarre-låtar! :D
jay thomas:
--- Citat från: Marruschkka skrivet 15.03.2008, 13:23:12 ---För mej är detta "Planeten jordens födelse" Speaker: Bengt Feldreich
...åsså på slutet kom dinosaurierna klivande.....
;)
/Marr
--- Slut citat ---
Tack Marr! :) Varför inte, skulle absolut kunna fungera.
--- Citat från: david.roennlund skrivet 16.03.2008, 22:58:55 ---Hellu,
Efter typ hälfen, där kören kommer in, snyggt :)
Väldigt suggestivt överlag, men en skum film på detta så är du hemma!
///david
--- Slut citat ---
Tack david! :)
Skissar på en film men tiden räcker inte till riktigt nu, kanske lite senare i vår. ;)
--- Citat från: Plinka skrivet 17.03.2008, 23:02:57 ---Jag förstår att detta kan vara tänkt som filmmusik, vilket jag tror det kan passa jättebra till, för att locka fram obehagliga känslor, eller spänning och rysningar! Ljuden precis i början och precis i slutet var lite jobbiga för mina öron, men mittpartiet med den elektroniska kören var väldigt snyggt! Påminner mig lite om gamla Jarre-låtar! :D
--- Slut citat ---
Tack Plinka! :)
Det är faktiskt kul att det lockar fram obehaget i dig, det var nog ett av syften med låten. En liten film till detta, som ovan nämts, sen så är det klart. ;)
Navigering
[0] Meddelandeindex
[*] Föregående sida