Forum > Färdiga produktioner
HasseFX - Melancholy Blues revisited
HasseFX:
--- Citat från: Eddi skrivet 29.07.2018, 22:09:54 ---Näst efter Alvin Lee eller kanske jämte så är det här det bästa gurasolot jag har hört. Då räknar jag in känsla och inte en massa teknik som säkert finns med shredding o tapon etc. Ruggit bra helt enkelt :wub:
--- Slut citat ---
:wub: ^_^ B) Tack för de mycket fina orden, Eddi!! Fin referens också - Ten Years After spelar ju med rejäl inlevelse och Alvin har jag lyssnat en del på - min största gurus på området är ju som sagt Rory Gallagher och i viss mån Stevie Ray Vaughan. Rory är en mästare på att få in fina små melodier i sina improvisationer och fastnar sällan i standard-licks. Stevie-Ray är å andra sidan mästaren på att stapla licks på läckert vis :rolleyes:
HasseFX:
En liten uppföljning med konsekvensanalys:
- Detta lilla stycke är verkligen gjort "på sköj". Lirade en hel del electric blues när jag "lärde upp mig", men inget jag vill dyka djupare i.
- Stycket har tydligen fått lite spridning (via andra kanaler).
- Har till dags dato fått två TRE öppna inbjudningar till bluesfestivaler 2019 (Holland, Lettland, Polen) med en del i sammanhanget coola artister.
- Ett par tillverkare i "gitarrbranschen" pratar s.k. endorsements med mig :blink:
Slutsats: :rolleyes:
Jag har inte förutsättningar att dra igång ett band och bygga repertoar i genren. Endorsements är lite kul, men kommer med olika slags förväntningar på insats, vilket jag antagligen inte heller har förutsättningar för. Shit happes s.a.s. ^_^
Hade detta varit för några decennier sedan så hade det varit läge... :lol:
Men givetvis kul med reaktionerna!
Eddi:
Starta ett band jag lovar att sjunga :D
Namnförslag: Scared Wear wolfs limited
HasseFX:
--- Citat från: Eddi skrivet 17.11.2018, 03:35:09 ---Starta ett band jag lovar att sjunga :D
Namnförslag: Scared Wear wolfs limited
--- Slut citat ---
:D
Ja vi får väl hitta på något en vacker dag...
Plinka:
Denna har jag missat i min frånvaro. Otroligt skön lyssning! Och grattis till din berömmelse, så himla kul! :wub:
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida