Det är helt klart som Violiner säger, kolla upp, försök få kontakt och samla info/vibbar om säljaren
(förutom att givetvis bara köpa av de som sålt mycket och har nästintill 100% positive feedback)
kolla bilder och detaljer,fråga innan ni slår till om det är något ni undrar över, sen blir det bara strul om det inte skulle motsvara era förväntningar etc, speciellt från USA med dyra shipping rates etc!
Jag blev ordentligt blåst förrförra våren av en slipad brud i USA som hade dolt vissa detaljer i sin profil och bytt identitet flera gånger, bara detta skulle man ju förstås ha beaktat och skitigt i att köpa men jag var så glad över det otroligt låga priset (bara det en stor varningsklocka) på en TG-1 som vanligtvis ligger mycket högre även beg...hon var såå trevlig i sina mail och jag köpte hennes ord med hull och hår i min iver--hon ljög heöa tiden om att hon skickat varan till mig, fabricerade tom falska inlämningskvitton från fraktbolaget vilka jag ringde och kollade med och där fick reda på att det aldrig lämnats in något sådant i detta nummer etc!
Hon betalade konstigt nog tillbaka 1000 Dollar (av 2000) men sen försvann hon...
Enda gången som sagt, annars har jag gjort ett flertal klipp och fått kontakt med hur trevliga och ärliga människor som helst både ifrån USA och Tyskland.
USA varor är alltid mycket billigare än i Europa, men handlar du för över 500:- (tror jag) så tillkommer ALLTID moms+tull och exp. avgifter vilket fördyrar skiten rejält, dey var bättre förr!
Handlar man från ebay.de eller uk etc så slipper man givetvis detta men då kostar också grejorna mer även beggat.
