Jag började ju att tipsa om hur kul det är med video till vår musik allaredan för många år sedan men svaret var att man kunde väl dra åt ....... så långt det bara gick typ kom inte här och snacka om nåt som inte har med musik och göra för det här är ett musikforum.
Sen när jag började informera om att det även går att livestreama hemifrån med bra kvalite så gick jag tydligen över nån gräns för då blev det ännu värre.
Mysigt ställe det här
Men som sagt Davinci Resolve är både fantastiskt mycket bättre än moviemaker och helt jäkla gratis och finns till både pc och mac.
Hade tyvärr inte så mycket material från Krakow att det hade räckt till en video över staden!
Nu dök vi av en händelse på den här trevliga orkestern, som lät genuint och trevligt. När dirigenten
såg att jag filmade började han spexa lite extra, så jag är absolut inte ute efter att göra någon till åtlöje!
All heder åt den här typen av orkestrar som bevarar traditionell musik och delar med sig till allmänheten!
Vad gäller videoverktyg ska jag ladda ner Davinci Resolve och testa! Tack för tipset!
Jag tycker du ska fortsätta propagera för livestreaming och video, vi fattar nog till slut!

Tack för din feedback!
/Asti