Forum > Demolåtar
Dividend - Tiggerskan Manuella, nu sjungen av Marre
mahan:
Tjou Per!
Tråkigt att du hamnat ut för nåt som drar orken ur dig men till all tur orkar du skriva låtar oich på basen av lyssningen märker jag nog inget som sitter snett.
Vemod o en viss sorgsenhet skiner nog igenomn hela låten men det är ju inget negativt. Låtar går i dur och låtar går i moll precis som livet och jag hoppas innerligen att du sätter dig i studion och snickrar ihop en fortsättning till detta fina introt!
Kämpa på Per! :)
h. johan
Asti:
Vackert och vemodigt, vilket jag gillar!
Som du vet gillar jag ditt pianospel och klangen/anslaget du får fram.
Här skulle kanske anslaget må bra av att inte komma så prick på taktslaget
större delen utan varieras lite mer "taktmässigt". Men det fixar du, det vet jag.
Hoppas du får tillbaka ork och inspiration snarast! Dina kompositioner ger mig
ofta inspiration till eget musikskapande.
/Asti
Wernborg:
Låter som en stark öppning. Fortsätt gärna.
Krya!
Eddi:
Heter det inte Tiggerskan?
I alla fall skitsnyggt det här jag gillar violinerna men framförallt ditt pianotema som känns rätt så unikt, inte de vanliga svängarna från dig - känns som en utveckling framåt. Bra Per o upp med hakan du är bäst. :D
equality:
Måste vara en gudagåva att kunna skriva ur sig svårmodet som du har gjort på denna. Väldigt vackert! Önskar dig allt gott!
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida