Forum > Demolåtar
equality - Ummi
equality:
Tack Roffe och Lazarus! Skall se över skrapet och längden i helgen. Lyssnat lite under (arbets)veckan och uppfattar fortfarande basen som lite för plottrig i mellanpartiet. Håller med dig Lazarus, Omnisphere har hur mycket som helst som kan få igång den mest tröginspirerade (dvs jag).
Emulator:
ähhja. ha?
Det var ju en udda fågel. Gillar det sprakande och allt lite halvunderligt du fått in, i något som sedan känns aningen mer traditionellt. Det skulle nog in något lite mer kontrastrikt i smeten. Missförstå mig inte, sättningen är j inte direkt som tagen ur ett presetförslag på en dyr casiokeyboard, men de komplementarar varandra de däringa ljuden. Så något lite vassare eller...knorrigt. En röst skulle vara bäst ändå. Sång, eller prat kanske.
Kul lyssning iallafall. Gillade!
equality:
Oj, det var otippat men kärt återhörande Mr Emulator! Absolut, det fattas nåt. Hörde en intervju med Brian En i Tv4 där han citerade Picasso: "inspiration comes from hard work". Skall försöka länka till den intervjun då den var intressant på många sätt för oss här på KR. Men när det hårda arbetet är förlagt någon annanstans blir det inte mot över till keyboardet trots en sån kompetent medbrottsling som Omnisphere. Annars en kul bekantskap och roligt att halka in på den synthiga banan. Tack för lyssning och comentarios emu!
Navigering
[0] Meddelandeindex
[*] Föregående sida