Forum > Demolåtar
equality - longing
MaxB:
jorusåatte e ... trodde det var en riktig tolva men det var en digital tolv....ehh 6:a genom en doubler - såklart! Visste jag hela tiden! B) :lol:
hmm, ingenting e va man tror nuförtiden - man kan inte vara säker på nånting...
ynot:
bra ljud
bra gitarr.. hoppas jag :)
bra gitarrist
som ex fru sa
mer o längre
Plinka:
Säger som ynot, bra gitarr och bra gitarrist -bra kombination! :)
equality:
Max: Joserruatte, :P liret på And you and I och Turn of the century måste ju vara lite av milstolpe i 12:ornas historia. Jag skall eq:a och försöka göra låten längre. Den låter inte så vass i mp3-lurarna. Thnx.
Hasse: Låter megagott om gurorna på länken. Tack för den. Bra klös och höghastighetslir också! Kul att ha samma gura. Får kolla work-benchen vartefter. Gibson bison-mumbo-jumbon har jag inte bekantat mig med ännu men det kommer väl. Workbenchen verkar också rolig. Det bästa (för mig) är att guran är betydligt mer lättspelad än den version som kom ut för ca tio år sedan. Skulle dock vilja sänka strängarna något. Har du pillat nåt på din?
Eddi: Avrundning är ordet, thnx!
ynot: Håller med ex-frun att den skall förlängas. Bara att sånt tar sån tid dvs sånt man aldrig har. Tack till dig och damen!
Plinka: Tackar särskilt!
HasseFX:
--- Citat från: equality skrivet 03.11.2013, 17:46:03 ---Hasse: Låter megagott om gurorna på länken. Tack för den. Bra klös och höghastighetslir också! Kul att ha samma gura. Får kolla work-benchen vartefter. Gibson bison-mumbo-jumbon har jag inte bekantat mig med ännu men det kommer väl. Workbenchen verkar också rolig. Det bästa (för mig) är att guran är betydligt mer lättspelad än den version som kom ut för ca tio år sedan. Skulle dock vilja sänka strängarna något. Har du pillat nåt på din?
--- Slut citat ---
Jag har skruvat till en mer Gibson-SG-lik el-12a med Workbench, men inget är inspelat. De akustiska i Variax HD är mikade på lite avstånd med en del rumsrespons. De är rätt känsliga att placera rätt i mixen. Många Variax-rävar föredrar de gamla varianterna av akustiska guror, då de är mer lika direktkopplade piezo, som är rätt plastiga ala Ovation men samtidigt lätta att mixa, speciellt live.
Du kan nog sänka strängarna rätt så lågt - smidigast är att göra halsen rakare. Men samtidigt är det lätt att få strängrassel mot banden som låter rätt illa på de akustiska modellerna. Det blir att kompromissa där. Bäst låter de akustiska (speciellt 12orna) med rätt hög stränghöjd och 0.11-strängset. Jag kompromissar och kör vanliga 0.10 och inte helt lägsta justering.
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida