Min undran rör inte musikskapande men dock musiklyssnande. Tänkte att det finns så många tekniskt duktiga på forumet så ni har säkert svaret.
I stugan går jag in för att lyssna med retrogrejor (60-talsgrejor) - så jag har bla skaffat mig en förstärkardel (TANDBERG) och en vinylspelare Luxor. Både stärkare och vinylspelare har 5-pins dinkontakter. Jag har även skaffat mig en sladd till min telefon med en 5-pins i ena änden för att kunna lyssna på den oxå

Skivspelare och min telefon har olika ingångar i stärkaren.
MEN när jag spelar vinyl så hörs det bara i en högtalare, likaså när jag spelar från telefonen. När jag spelar på den inbyggda radion i min Tandberg så hörs det bra i båda högtalarna ... och jag kan inte begripa vad som är fel???
Till saken kan jag säga att jag provat en annan gammal förstärkare till min telefon och vinylspelare med samma resultat? så det är inte fel på stärkaren tror jag.
Har ni några förslag?
/Gurano