Forum > Färdiga produktioner
Tears in your eyes - karl / studiomix
Clemens:
Mixen sitter som en smäck! :)
cykeln:
Ja , det är ju en suverän låt!
Från andra versen när stråkarna kommer in är det hur läckert som helst
Skulle önska att den fina gitarfiguren får komma fram lite mer - kanske även gitarrsolot
Ibland tycker jag trummorna är lite "för mycket"
karl:
Tack för lyssningar....för mig känns det kalas då man hör allt vilket inte hör till vardagen i mina prodds och gitarrfiguren introduceras i första sedan känns det som den finns med hela låten om än inte lika framträdande.
Det finns ju olika sätt att ta fram grejerna och naturligtvis om jag varit kunnig i mixningens hemligheter så kanske annat kommit fram men jag lämnade honom med fria händer och jag tycker det blev ok.... faktiskt mer än ok i mina öron och är glad att kunna fokusera på musiken och överlåta mixen till nån som är hemma där :)
Allt gott karl B)
Marruschkka:
Kristallren mix i mina öron :P
Din fagra stämma kommer fram här som den skall.
Fin låt :D
/Marre
MaxB:
Bra start i hans mixarbete av ditt material. Jag tror också som en del andra skriver att ditt signum är något bortpolerat men tror samtidigt att du kan ge honom tidigare mixar från dig att lyssna in sig på som referens, så att han fattar åt vilket håll du vill ha mixarna.
Kul att höra det här som låter väldigt bra, dock lite mer "vanligt" än då du gjort allt.
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida