Forum > Demolåtar

Green fingers

(1/5) > >>

Wernborg:
En instrumental låt som började som ett test med mina nya digitaltrummor. Efter ett tag utvecklades det hela till en låt. Färdigställt efter ett heldagsarbete i trädgården, därav namnet.

Förutom trummorna då så hörs tre gitarrer, bas och hammond. Och ett pianoackord på några ställen.

Tyck till om allt.

robc:
Hej, låter riktigt bra. Lyssnar lite extra på trummorna förståss och det låter levande ! Bra lirat !
mvh robc

tigersoul:
Riktigt schyst spelat och mixat. Möjligen känns det efter en liten stund som bakgrundsmusik i något bygg program men den känslan försvinner vid 45. Riktigt bra kan inte komma på något att klaga på. Lyssnar avundsjukt på ditt gitarr spel :-)

Eddi:
Ja får inte det här fart på grönsakerna så vete tusan. riktigt bra lirat allting - kan hända det har med mina öron att göra men sologitarren kändes rätt så påträngande i höger högtalare - med lurar lät det bättre.

Asti:
Verkligen bra framfört! Sologitarren känns en aning för hög i det låga mellanregistret..
Vad använder du förresten för gitarrförstärkare/multieffekt för att få så snygga gitarrljud?
Mycket proffsigt och snyggt!
/Asti t.f. förstärkaralternativtmultieff ektundersökare

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion