Jag tycker efter några lyssningar att något mer ska vara delaktigt i partiet 100-160 men vet inte vad.
Vem är Edgar?
Det är lite tunt med elgura. Ett riktigt proggnördigt solo kanske.
Den där Edgar ja, får se om han dyker upp i fler låtar

Man ska nog inte tänka Genesis när man lyssnar även om en del partier på Keyboard var åt det hållet.
Nä, det ska helst inte bli ytterligare ett Genesisplagiat liksom. Däremot finns det nåt väldigt tilltalande i den lite torra ljudbilden från G's plattor från mitten av 70talet. Och även andra bra progg vinyl, t.ex Gentel Giant, England.
Jag blir nyfiken på vilken sångmick som använts?
Micken är ingen klassiker. JJLabs stormembranare från JAM. Däremot så sitter det en riktigt bra kanalstrip mellan mick och ljudkort... Vars namn jag tappat. Knallröd rackare med en suverän kompressor.
Riktigt bra framfört det här..
Finurliga melodier och bra spel,visst hör man lite Genesis influenser,men även lite Beatles oxo.
Tackar. Träffsäkert lyssnat också
Så snygg produktion. Jag kan inte genren så jag vet inte hur det "ska" låta men för mig passar det fint såhär halvtorrt. Sköna vändningar och välspelat/sjunget rakt igen. Tipptopp.
Najs, ger råg i ryggen

Ska pyssla vidare med Edgar. Skarp sång, riktig bas, ordentlig mix.