Forum > Demolåtar
mahan - WARM JULY
spacetrucker:
Jou.
Not bad ^_^
Jag skulle villa ha trummorna upp en aning och sången ner... volym-mässigt alltså.
Å som det nämnde kändes trummorna rika på mellanregister.
Space
Eddi:
Härligt gung och gitarrljudet är ju suveränt (solot i slutet) allt annat är nog sagt om ljudbilden vilket jag håller med om. Its allright - summer night skön reffe.
equality:
Börjar med CSN & Y - vibbar. Nice. Bra lir på guran och sköna glidningar på kören. Låter proffsigt. July night is fine with me too.
mahan:
--- Citat från: uriah skrivet 15.07.2011, 01:27:03 ---God kväll,eller ska vi säga Natt??
Bra refräng du fått till,resten känns lite halvfärdig(vilket du ju oxo säger ;) )
Lite mer tryck i basen skulle jag nog önska,annars kanon sound!!
Trummora har du verkligen lyckats spela in bra...
Gitarrerna oxo(hur är dom inspelade??)
--- Slut citat ---
Tjou Uriah!
Fråga nr 1. Det var nog .... natt tror jag :lol:
Fråga nr 2. Gitarrerna då, Gibson Joan Jett in genom Behringer V-AMP3 ut till Roland Cube30, adderas lite gain och overdrive och därifrån line in till Tascam 1844 FW och Cubase5:an.
Kul att det gillas, det var ju närmast trummorna som låg i huvudroll här, fortsätter mina tester med mickandet av burkarna. Ska kolla över basen och hur den beter sig i mixen.
Takk o båkk för bra respons! :)
h. johan
zorrow:
Ja det här var ju ett toppmaterial att jobba med! Bra låt och bra spelat o sjunget. Trummorna låter väldigt lajv i mina öron men jag tycker att det ger hela låten en härligt frisk känsla. Lite som morgonluft i kontrast till annars lite kvav källare om du förstår vad jag menar. Basgitarren skulle kunna få pyttelite mer plats i mixen. Mycket trevlig lyssning! :D
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida