Forum > Demolåtar

(parentes) - Sith (arbetsnamn)

(1/2) > >>

Stolle:
Hej hej musikvänner!
Detta är nästa låt som jag skall ge mig på att mixa. Jag tänkte att jag lägger upp den här redan innan jag hunnit börja så kanske man kan få lite tips om åt vilket håll man skall styra mixen och om det är något i musiken som behövs ändras/åtgärdas.

Jag är i princip färdig med all musik. Jag har några tankar på några fler ljudeffekter. Av nån anledning så hör jag stilla havsvågor och en manskör under det att de sista ackorden klingar ut. Kanske kommer jag att lägga till det.
Annars är nog all musik färdig. Observera att detta är helt obehandlat. Ingen EQ och ingen kompressor på något. Allt låter precis som det var inspelat.

LÅTNAMN: Sith (arbetsnamn... skrev den direkt efter att ha sett Star wars 3 :) Har dock inget med texten att göra)
ARTIST/GRUPP: (parentes)
GENRE: Rock?
LÅTLÄNGD: 7:34
KOMPOSITÖR: (parentes)
PRODUCENT: Kristoffer
EV. MEDVERKANDE: Kristoffer - Sång, gitarrer, Absynth och stråkar, Henrik - Gitarr, Erik - Trummor, Robin - bas, Stefan - Körsång, orgel och stråkar i mittsektionen.
INSPELNINGSÅR: 2006
FORMAT: mp3
Låten hittar ni här: http://www.parentes.nu/SithMedRegnOsnack.mp3

För att göra det hela ännu mer komplicerat så är denna låten tänkt att vara: part 2, 3 och 4 i en stooor låt där dennahttp://forum.studio.se/index.php?showtopic=13356&b=1&st=0&p=&#entry är part 1. Får se om vi lyckas ro det i land.

mahan:
Hallå  Stolle!

Mäktig låt ni har på gång här, går bra att lyssna även som råmix. :)
Hel del att korrigera i volymbalanserna, orgeln lite ner , sången lite tydligare och stämmorna mer panorerade, bredare.
Ligger lite  80-tal i detta, Uriah Heep :D

Använd mer av natursounden, sök ett häftigare äskmuller som verkligen känns! Använd det t.ex (mitt fav ställe) vid 6:03 när låten drar igång på nytt. Skitsnyggt ställe, just när stråkarna sågar sig in i helheten!

Trummorna låter lite tråkigt torra o  burkiga nu men antar att det fixar sig.

Kalas blir detta! :)
Väntar p´å följande version,

h.  JOhan

tsmalmbe:
Låter bra. Som låt är den inte lika bra som JGIL. Det kan vara att denna genre kräver just verkligt mycket mixande för att få fram känslan och bilden och allt. Det är nog så. Så vi väntar på det, och så kommer det mera känsla och stämning och allt i mixen.

Bra bra.

DåligtGehör:
Tycker tvärtom mot tsmalmbe. Det här är en klart mycket intressantare låt. Livfull och svängande blandat med stämningsfulla partier. Ok skall erkänna att jag nog är lite sedan 25-30 år är rätt trött på och ointresserad av PF och får inte ut så mycket av ett stycke som i princip låter som deras låtar. Dock är ljudet bättre på er PF-hyllning. Skulle ni kunna jobba fram lite bättre ljud på denna så skulle den kunna växa rejält. Bl.a sången känns sången muddig, trummorna lite burkiga och på sångpartierna vill allt höras mycket låter det som.

tsmalmbe:
Du är ju inte av annan åsikt :) Materialer är ju helt omixat, och jag väntar mig att mixen skall ge denna låt det som den saknar. Den börjar nog fastna nu efter 10:e lyssningen. Mixen är 50 % av pink floyd, så också här. Den kommer att växa. Visst.

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion