Forum > Demolåtar
Gurano - Nynnande glädje
Lazarus:
--- Citat från: Gurano skrivet 06.02.2011, 11:23:14 ---
Jag tänkte som så här: att om man gör stallet så lågt som möjligt och får träbitens välvning så långt bak mot "gamla" stallet som möjligt så bör stämningen hålla längre upp på halsen. Mitt nya stall är därför bara ung 1 mm högre än originalstallet.
--- Slut citat ---
Precis så gjorde jag med.
Jag var ett tag inne på att flytta orginalstallet bakåt. Mycket jobb men det skulle förmodligen göra susen.
/Lazarus
Gurano:
Nu har jag lagt på ett mellanparti - börjar bli klar?
Tyck gärna till om ljudbild, mix eller vad ni vill.
Skulle egentligen gärna vilja ha med en hög svävande kvinnoröst också - skulle vara läckert!
Gurano
Gurano:
Bump!
Har som sagt lagt in ett mellanparti (förlängt) och undrar om detta funkar, eller är försöket tramsigt? Kan ju säga att jag ville hålla slingan enkel när jag testade min hemmabyggda sitar - men den blev kanske för banal helt enkelt?
Såga gärna mina tafatta försök till nynnande
Gurano
Ola:
Hej det låter kul och glatt
du skulle ha lite indisk brytning på sången :)
hmmmmmm blev sugen på ris och curry :wacko: :D
Eddi:
Jo men det låter bra som en grund till utveckling, blev lite enahanda, men trallande på indiska vore ju väldigt skoj att höra faktiskt.
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida