Jag har en liten samling gamla och nya gitarr effekter, Boss mest, som jag tänkte sparka igång. Boss vill ju man ska köpa deras dyra ac/dc adaptrar för "optimal"

? drift men det kan de glömma. Så, det dräller av halvkassa 9v batterier här och det håller inte i längden.
Kom att tänka på ett MC batteri jag har liggande. Liten och behändig blyaccke på 12volt / 4AH.
Min idé är att växla ned spänningen till 9v, löda dit ett gäng kablar vid 9v ut med rätt DC-kontakt och polaritet och montera alltihop i en låda lite snyggt. Ett par, tre effekt pedaler borde gå att driva en 15-20 timmar (vid uttag ca 150mA) innan man behöver ladda blyaccken för en runda till. Väl?
Vet inte hur spänningsomvandlingen 12v till 9v ska räknas med här.
Några kommentarer? Finns det någon anledning till att det hela havererar?
Spänningen ut borde bli helt ren (från störningar) 9v DC.
Alla delar finns att handla på www.kjell.com.
Spänningsomvandlaren
http://www.kjell.com/?item=44128&path=304000000,347500000,353000000,355500000 t.ex borde ju kunna gör jobbet 12 till 9 volt.
Alternativt har jag ett switchat nätaggregat 12v / max 2.1 A jag skulle kunna använda men just tekniken "switchat" har jag läst inte är så lyckat till försörjning av ljudelektronik.