Forum > Färdiga produktioner

Gränslandet - Vårväntan

<< < (5/6) > >>

Åsa:

--- Citat från: Rattlesnake skrivet 02.03.2010, 23:30:45 ---Ja, även denna produktion är ju så där snuskigt bra...
Vid första gitarrtonerna kom jag och tänka på equalitys fina visor, och det här var lika bra. Suveränt sjunget, spelat och skrivet. Så är det bara. :)

Jag skulle kanske ha mixat låten lite annorlunda, men bara väldigt lite annorlunda. Ge instrumenten lite mer diskant, that's all. Åsas sång har lite mer krisp nu. Eftersom jag tänker mig er tillsammans, samtidigt i samma rum, så vill jag att ni ska låta helt lika i karaktären. :)

--- Slut citat ---

Hej på dig! Precis - jag tänkte precis samma sak som dig när jag hörde introt, att det låter som en klassisk eq-visa och det är ju en komplimang :) Tack för en fin kommentar! Snuskigt bra? Usch då  :D Sången ligger liiite för nära/högt tycker jag, fast jag har vant mig så nu tänker jag inte på det längre :)


--- Citat från: morgonte skrivet 03.03.2010, 17:40:04 ---Aah, äntligen en ny gränslandslåt - nästan lika efterlängtad som våren själv. ^_^ Och visst känner man igen sig, både i det musikaliska landskapet och i cykelns suveräna text (nog har vi haft utav vinter i år...). Kanske känns musiken väl hemtam - har jag inte hört den där rytmiseringen förr, liksom - men i slutändan köper jag ändå helheten, mycket på igenkänningsfaktorn i cykelns text och det drivna strängaspelet. Härlig liten tramporgelbas som dyker upp i början av låten, förresten. Åsa sjunger underbart :wub:, som alltid, och inte blev det så tokigt, det talade partiet - framfört med inlevelse och känsla för texten. Ännu en härlig låt, som jag tycker borde ligga på alla radiokanalers playlist så här års! :wub:

--- Slut citat ---

Hej morgonte, vilken skön kommentar! Kul att vi kan glädja dig med Gränslandslåtar, det var ovant med ett uppehåll tycker jag. Tomt! Nu är ordningen återställd när Freddy är hemma i Halden igen! Och Cykeln fortsätter skriva sina fina texter. Jag har det rätt bra jag, får kanonmusik och toppentexter levererat bara, lyxigt och lycka :)


--- Citat från: stajo skrivet 04.03.2010, 21:16:03 ---Jag tyckte detta var jättebra. Härlig melodi som man gungar med i samt en välskriven och finurlig text. Åsas röst passar som vanligt bra till detta och ger ett glatt och levande intryck.
En del spontana intryck som kanske försvinner efter några lyssningar:
Tyckte sången låg aningens för nära.
Saknade refräng lite, det som är bold känns lite som en brygga-

Vidare var det kul att höra Åsa i alla fall nästan prata  :D

/s

--- Slut citat ---

Hej stajo! Kul att se dig, hoppas allt är bra! Såg att du lagt ut en låt med, ska ta och lyssna på den sen ikväll :) Kul att du är igång igen! Tack snälla för berömmet! Jag njuter ju av att få sjunga dom här låtarna, så enkelt är det, glad att se att det funkar och att känslan går fram. "nästan" prata, haha! Joråsåatte, det tog emot där, inte lätt att lyssna på sig själv när man pratar. Tog ju 1,5 år att vänja mig vid att höra mig själv sjunga  :wacko: Håller med dig om nivån på sången även om jag vant mig nu..

Idag är det ju en ljuvlig vårdag så nu känner man hopp!

Ha det!

MaxB:
Solen skiner, jag har städat klart och vi har rinnande varm och kallvatten i huset igen efter närmare en veckas uppehåll. Lycka.

Har lyssnat två gånger på denna under städningen och det är fortfarande bra.

Om ni hade en saga eller Cykeln skrev en saga, kanske på rim, och du Åsa läste och sjöng den och ydderF satte musiken, borde även en sån produkt gå att sälja, kanske till Sveriges radio. Tror din röst skulle trollbinda barnen också!

cykeln:
Kul att den håller för mer än två lyssningar - en ren kvalitetsprodukt alltså  :D
Den där sagan tror jag också skulle gå hem - tror att om så Åsa läste telefonkatalogen så skulle det låta bra.

Tack för lyssning och kommentar!

ricorider:
Det här var ju grymt skönt. Annars brukar jag ha svårt att ta till mig alla sk. demos som oftast låter halvkasst. Skitbra. Våga vägra vinter. Själv så förnekar jag hela rasket. Vägra se snön...

MaxB:

--- Citat från: cykeln skrivet 06.03.2010, 15:47:39 ---Kul att den håller för mer än två lyssningar - en ren kvalitetsprodukt alltså  :D
Den där sagan tror jag också skulle gå hem - tror att om så Åsa läste telefonkatalogen så skulle det låta bra.

--- Slut citat ---

Låter lite skojigt då jag läser min kommentar igen, erkänner!  :P
Tror jag har lyssnat på den tre gånger nu, fortfarande okej!

Bra idé om man har svårt att hitta på en text eller bra story till sagan.
Barnen sitter som naglade framför radion!

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion