Hej kontrollkompisar!
Får många år sedan (2001) så släppte jag med ett gammalt band (vi hette Madrigal) en skiva (I die, you soar) på skivbolaget Nuclear blast. Bandet rann ut i sanden och vi lade ner utan att släppa något mer. Nu 8 år senare ringer en kompis och säger att han sett albumet nyutgivet av ett annat skivbolag. Polska Metal mind.
http://www.metalmind.com.pl/index.php?dzial=wydawnictwa&more=1924http://www.metalmind.com.pl/index.php?dzial=artysci&id=651Jag har inte hört något om detta och jag var gamla skivbolagets kontaktman. Jag måste givetvis höra mig för med mina gamla bandmedlemmar om de hört något men jag finner det otroligt märkligt om någon av dem godkänt detta utan att meddela/fråga oss andra. Jag måste givetvis skriva till Nuclear blast och fråga om de vet vad som pågår.
Får man göra så? D.v.s. ge ut en skiva utan att fråga bandet och skriva kontrakt?
Märkligt är också att de kallar den nya utgåvan "Remastered"... Jag vet att Nuclear blast bara fick en mastrad version av oss. Har de bara slängt in den redan mastrade versionen och krossat den med lite L2-limiter? Eller ännu värre: tagit hem den från Torrent/Spotify och bränt ner den?

De använder orden: "Digitally remastered using 24-Bit process on a golden disc."
Vad är en "Golden disc"? En hemmabränd CD-R? Och varför pratar de om 24-bit i detta sammanhang?
Jag antar att jag borde engagera mig i detta men jag har svårt att finna ork. Det känns som ett avslutat kapitel. Men det känns inte bra att främmande människor använder ens musik för att tjäna pengar. Jag ser hellre att den släpps gratis.
Det mest positiva av det hela är kanske att jag kollade upp vår skiva på Spotify och upptäckte att jag nog inte tyckte det var sååå himla illa pinkat ändå. Tråkigt dock att Spotify hade kapat av början på första låten.
/Kristoffer