Jag har hängt här i över 2 år så det kanske är dags för några rader i den här avdelningen?
Ja, jag heter precis som mitt "nick" - Jocke. Bor djupt inne i skogen på gränsen mellan Skåne och Blekinge med fyra katter och en massa gitarrer.

Har varit borta från musiken länge men plockade fram instrumenten igen för några år sedan. Jobbar nu i Cubase Studio 4 men fipplar en hel del på den analoga sidan.
Senaste året har jag samarbetat med Leo (musicpanda88) som sjunger och skriver texter. Att ha en strukturerad text att utgå ifrån har inneburit en ordning som jag kanske behöver för att det alls ska bli låtar. För den intresserade finns musiken här:
http://www.myspace.com/catshavedreamsÄr musikalisk allätare med några få undantag (dragspel, fiolgnäll och dansband) och får de flesta instrument med strängar, tangenter eller som skrammlar att "lira". Men det här betyder att jag kan känna mig lite splittrad ibland - vad är egentligen min egen stil, mitt uttryck? Kanske är det fler än jag som "brottas" med den här frågan?
Man skulle ju liksom vilja stoppa ner allt i en gryta och "koka ner" det tills bara själva essensen blir kvar - det egna! Hur gör ni? Är det bara att jobba på och se vad som händer?
/Jocke
PS. Är riktigt glad att vara här. Önskar att jag kunde ta mig lite mer tid på demoforumet för jag har fått höra mycket som är riktigt bra där!
