MrPhil: Nejnejnej, offtopic och allmänt är inte samma sak. Offtopic är alla diskussioner som inte är kopplade till forumets övergripande tema (alltså musik och ljudteknik), medans allmänt är sådant som är kopplat till temat fast inte med enkelhet går att sortera in under någon av de befintliga kategorierna.
tsmalmbe: Jo jag kan förstå tanken där, men utan tvekan
finns det också [EDIT: i teorin] trådar som inte går att sortera in i någon av de nuvarande kategorierna. Resultatet blir bara att saker hamnar
ännu mer fel när man desperat försöker knö in det i någon av de kategorier som finns...
Ta en titt på studios Allmänt-forum, vart skulle du t ex sortera in följande trådar om de hade gjorts här?
- Trummisar hör på trummusik, men vad hör de andra på??
- Starta företag som "kulturarbetare", Tips och råd från er med erfarenhet
- Melodifestivalen Gävle
- Någon som INTE skall kolla melodifestivalen?, Eller har ni ändrat er?
- Har du bra gehör?
- Vilka här reggade på myspace?, ...tänkte vi kunde bli vänner. :)
- Timbaland (Nelly Furtados producent) stal en låt, Trackerlåt av en finländare
Visst går säkert några av dem att klämma in nånstans, eller om man vill vara hård, avvisa dem till offtopic... men. Jag tror ändå det är mer förvirrande att få generella ämnen postade i en smalare kategori ("jag fattar inte, vad har det här med ljudkort att göra??"), än att få smalare ämnen felpostade i en generell kategori.
