Forum > Färdiga produktioner

Master Peo - Once Upon A Time

(1/7) > >>

Master Peo:
Ny version:

Alla som lyssnat har påpekat, att melodistämman på pianot, som ursprungligen var tänkt enbart som ett stöd för sångerskan, drar ner intrycket. Jag börjar inse, att detta är mer störande än jag tyckte i början. Jag har nu laddat upp en ny version, där pianospåret kompletterar sången i stället för att konkurrera med den.

LÅTNAMN:    Once Upon A Time
ARTIST/GRUPP:    His Masters Choice (Sweden)
GENRE:       Ballad, Oldtimer
LÅTLÄNGD:   2:45
KOMPOSITÖR:   Musik Master Peo, Text Anton Henricksen
PRODUCENT:   Master Peo
MEDVERKANDE:     Sång Dawn Diamond
INSPELNINGSÅR:   2008
FORMAT:    mp3

Förra året gjorde jag en del låtar tillsammans med ett gäng, som jag lärt känna på Internet. Den här produktionen är ett typiskt exempel och tillvägagångssättet torde vara typiskt för samarbete över Nätet: Jag fick en idé till en melodi, spelade in en enkel pianoversion, som jag sände till Anton Henricksen i Australien, som skrev ihop en text. Efter det att vi kommit överens om textens slutversion spelade jag in den instrumentala bakgrundsmusiken och sände den till Dawn Diamond, Skottland, som sjöng in vokalstämmorna. Därefter gällde det bara att mixa ihop det hela till en enhet.

Bakgrundsmusiken använder uteslutande MIDI-baserade syntetiska ljud. Den utrustning, som jag har använt, är rätt simpel: Pianostämman spelas på en Yamaha av enklaste sort (PSR-220). Trumpeten i instrumentala solot kommer från en Roland U-110 ljudmodul, som har 30 år på nacken. Övriga instrument är freeware Soundfonter och VSTi-instrument, som jag hittat på nätet.

Jobbet har gjorts i Cubase SX2, där jag har kört slutresultatet genom diverse effekter för att höja ljudkvalitén. Tacksam för synpunkter på alla aspekter av produktionen!

martinm:
Låten tycker jag är helt OK för sin genre. Ljuden är jag inte speciellt förtjust i (big surprise). En snabb kvalitetshöjare tror jag hade varit att ta bort pianostämman som hela tiden följer sången och låta rösten bära melodin. Ersätt gärna trumpetsolot med något som låter mer naturtroget.
 :P

SYNTH:
Håller med pianostämman som följer sången stör drar ner på det annars inte spjåkigt faktiskt! :)

Master Peo:
Tack för era synpunkter, Martin och SYNTH!

Jag håller med er båda, att pianostämman borde tas bort! Den fanns där usprungligen endast som ett stöd för sångerskan, eftersom melodin var ny för henne. Ren lathet egentligen, att jag inte tog bort den vid slutmixen.

Personligen är jag rätt förtjust i den där trumpeten, som jag har använt i instrumental-solot. Jag tycker det är rätt lätt att få fram det där 50-tals-stuket med just den där patchen. Martin, har du något konkret förslag på ett instrument, som du tycker skulle låta mer naturtroget?

Uppskattar verkligen era synpunkter!
Peo

martinm:

--- Citat från: Master Peo skrivet 07.06.2009, 17:37:18 ---Martin, har du något konkret förslag på ett instrument, som du tycker skulle låta mer naturtroget?

--- Slut citat ---

Det bästa är förstås om man har möjlighet att låna in en riktig blåsare. När man spelar keyboard så är det ju annars just keyboardinstrument som det är lättast att få att låta bra. Så varför inte ett pianosolo?
 :P

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion