Nu har jag lyssnat som bara den på Claes fantastiska sida, och jag tycker att det är bara de mickarna som kostar uppåt 10.000 kr som låter lika bra som Röde NT-2A. Röde NT1-A hittade jag inte nåt test på, lite synd. Men idag hittade jag en snubbe på Youtube, Passion kallar han sig som sjunger och spelar gitarr nåt rent fantastiskt vackert, han har enbart använt sig av en NT1-A plus andra enkla grejer står det beskrivet, och det låter ruggigt bra. Det finns många vackra låtar med Passion där, tex den här som man kan lyssna på med HQ-ljud:
&NR=1
Det finns andra låtar där han sjunger längre ifrån micken, och med mindre reverb, det låter asbra på alla sätten. Passion gör ju en enorm reklam för Röde. Här kör han torrt och utan damstrumpan:
&feature=related
Jag tänker i alla fall köpa två st NT1-A och använda de som sidomickar vid pukorna, i mitten vid virveln strax ovanför kaggen sätter jag den ena av de två NT2-A jag redan har. Jag var ju ute efter nåt att omnikoppla som mittmick, och jag såg väl inte skogen för alla trän, jag har ju redan två supermickar, de låter ju lika bra som Neumann tycker jag, har läst andra som tycker lika.
Så nu lutar det nog åt att jag kör EV ND686 på baskaggen, NT2-A som mittmick och två NT1-A som sidemickar. Lite tråkigt att köpa Röde igen, men va fan, jag tycker ju de låter så bra. Tystare än allt är ju NT1-An också.
Gör jag så här kan jag micka gitarrstärkaren på ett lyxigt sätt, jag sätter min Sennheiser E906 mot tyget och en NT2-A omni, eller 8-kopplad en meter ut. Jag kan ställa combon i ett dörhål med Sennheisern på insidan i samma rumm som trummorna, sen kan jag micka combon från baksidan med NT2-A och slippa trumslasket in i den.
Edit Pjaff: Att en NT2-A är likvärdig med en Neumann eller lika dyra mickar är ju att ta i... Men jag resonerar som så att ska jag få fram bättre ljud än det jag får med mina NT2-A då är nästa steg att köpa en riktigt dyr preamp. Och det får bli om några år i så fall. Med det jag har att spela in med nu hänger det mest på mickplacering och mixning hur det låter. Och framförallt, hur det spelas och sjungs!

« Senast ändrad: 04.05.2009, 00:12:28 by Håkan Nilsson »
Varför ska man älska den man ändå aldrig får?
Karin Boye (eller?)