Forum > Demolåtar
Hogge - Mixtest
hogge:
Tack för tipsen ang. fade-out..
Nu provade jag EKOs tips först och det funkade klockrent... Thanks man!
:)
Men tack till Er alla.. Inte minst för att Ni orkar med mina ständiga frågor..
Dessutom H-Mike (som haft rena kursen med mig här) så vet jag nu hur jag lägger in effekter (reverb etc.) på masterkanalen.. Tack!
Jag är inte helt övertygad än, men kanske finns det en chans att det kan bli kul och mixa så småningom..
:unsure:
hogge:
--- Citat från: Eko skrivet 01.04.2009, 02:40:50 ---Kul att höra att saker händer med din musik Hogge
--- Slut citat ---
Tack Eko, kul att det (kanske?) går sakta framåt.
ynot:
Mixande har väll kanske en bit kvar till fulländade men det är inte så lätt att få en bild av hur det skall låta heller d.v.s. musik stil mm men det låter inte fel i alla fall. det som tar mig mest är det ärliga o nära i din röst, riktigt bra, även om du inte tycker det är helt perfa inspelat finns det där
.
ynot
hogge:
Tack Ynot.. Blir lika glad varje gång.. Sången är en katastrof, även om det var tänkt att den skulle vara lite "sprucken" sådär.. Men effekten (och framförallt falsksången) kommer sig av att jag är döv på ena örat p.g.a. öroninflammation och tjock i halsen p.g.a. halsfluss (som inte vill gå över).. Men men.. Vi tar om det när jag mår bättre..
Navigering
[0] Meddelandeindex
[*] Föregående sida