Forum > Färdiga produktioner

Dividend & Ocean Music - HongKong Howling

(1/3) > >>

oceanmusic:
Divi och jag fortsätter vårt fjärranöstern samarbete med en flytt till HongKong. Sittandes på ett café och tittandes över nejden (om det finns några i Hongkong) drömmandes om något med detta i lurarna. Återigen lite Vangelis och Bladerunner inspirerat, dock utan svamp denna gång. (?)

LÅTNAMN: Hongkong Howling
ARTIST/GRUPP: OceanMusic & Dividend
GENRE: Kinesisk Chaos chill
LÅTLÄNGD: 7:22
KOMPOSITÖR: Dividend (melodi och körkomp), OceanMusic (stomp, beat, bakgrund)
PRODUCENT: Ocean music
EV. MEDVERKANDE: -
INSPELNINGSÅR: 2009
FORMAT: mp3

Version utan trummor
[mp3=200,20,0,center]http://www.oceanmusic.se/Cubase_proj/HonkKong_sans_GA.mp3[/mp3]

Version med trummor
[mp3=200,20,0,center]http://www.oceanmusic.se/Cubase_proj/hk_howl_utkast33.mp3[/mp3]

Marruschkka:
Det här är tungt..helskönt sound..drömmer mej bort..till bortre Orienten..mums ..utan trummor då:P

Nu har ni fått gott betyg oxå..som lärarinnan nu delat ut ;)

/Marre

Clemens:
Suggestivt...skön lunk genom hela låten..Moog är kul..låter bra..härlig stämning och coolt med rösterna!
Kanonjobb båda!  :)

MaxB:
Jean Michel Jarre släng dig i väggen här kommer Dividend och OM!

Mysigt stänmingsskapande sound!

oceanmusic:

--- Citat från: Marruschkka skrivet 12.02.2009, 14:44:51 ---Det här är tungt..helskönt sound..drömmer mej bort..till bortre Orienten..mums ..utan trummor då:P

Nu har ni fått gott betyg oxå..som lärarinnan nu delat ut ;)

/Marre

--- Slut citat ---


Tack Marristern! :) ;) Jo, tycker den trumlösa version är om inte bättre så mer "multidimensionell" på något sätt. Det finns ju ändå en liten rytm i basen som ligger.


--- Citat från: Clemens skrivet 12.02.2009, 17:30:33 ---Suggestivt...skön lunk genom hela låten..Moog är kul..låter bra..härlig stämning och coolt med rösterna!
Kanonjobb båda!  :)

--- Slut citat ---

Tack Clemens! :)
Moog är en höjdare! :) Suggestiv och skön lunk gillar jag som beskrivning, stämmer in på CaféChill på något sätt.   B)


--- Citat från: MaxB skrivet 12.02.2009, 22:00:13 ---Jean Michel Jarre släng dig i väggen här kommer Dividend och OM!

Mysigt stänmingsskapande sound!

--- Slut citat ---


Tack MaxB! :)
Jarre är en referens som vi kan vara stolta över! :) Han är ju på något sätt en av elektronmusikens anfäder, åtminstone i den del som är mer "kontemporär".

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion