Forum > Demolåtar
Gurano - Fata de Tuba
Harmonica mike:
Inte så pjåkit tycker jag,låt ide´n helt ok.
Testa lite reverb på de enskilda instrumenten,det brukar "av midifiera" lite.Öka också dynamiken på de olika tonerna mellan varven,det hjälper också till.
Sen när du skaffar ett bättre bibliotek för ljuden,så blir det världsklass på sounden :)
Ja du fattar,helt ok tänkt musikaliskt,men ljudet stjälpte det hela lite.
Testa ett reverb enbart på mastern som snabb lösning,det kan räcka med det eller minska av lite på "problemet" om man nu skall kalla det för ett sådant.
Eller så struntar du i allt och bara lirar på,det är ju själva lirandet som är kul..Alla ljud kan man byta ut senare som du själv säger.
Mvh
Micael
Gurano:
Hej å tack H Mike
Jag ska definitivt prova att lägga på reverb, dels på mastern men även på enskilda spår - får se vad som låter bäst.
Även om jag inte har de bästa ljuden ännu så är det, som du säger, själva spelandet som är kul - rent av jä...gt kul
Ha de
Gurano
SYNTH:
Tycker det är ett bra försök inte så dåligt heller så bara jobba vidare på den! :)
Gurano:
Thx SYNTH
Roligt att höra. Jo jag slipar och komponerar vidare - återkommer för nya utlåtanden när det finns förändringar.
Gurano
cykeln:
Kul!
Trevligt litet stycke detta.
Olika teman som väver sig på ett fint och idérikt sätt
Lite åt barock-hållet
Fortsätt och bygg vidare på sviten!
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida