Har fått ett mysko fel på sistone... Använder sen en tid Cubase 4 essential, hade inga såna här problem med gamla SE1:an.
När jag kör Garritan Personal Orchestra så hänger sig ibland vissa toner, så de ligger kvar som äckliga borduntoner resten av låten! Ibland på så låg nivå att de knappt märks förräns man trycker på stopp, ibland så högt att man kräks!
Verkar vara när jag kör fler än en instans av Garritan som Vsti det händer, men det verkar inte vara CPU:n som knäar.
Och till råga på allt kan det hända lika gärna på uppspelning, inspelning som export. Oavsett om jag kör med extern eller intern ljudkort, keyboard inkopplat eller ej. Jovisst, frysa någon instans kan vara en lösning, har inte provat. Men jag vill lösa problemet, inte gå runt det.
Någon som har en aning vad det kan vara? Skotskt säckpipevirus?
