36
Festivaler / SV: Festival #79 JÖSSES AMALIA
« skrivet: 29.12.2023, 12:38:02 »
Hur går det, behöver vi mera tid? Själv har jag en låt som är 90% klar.
//Space
//Space
Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.
Just det ja, försök med krister.sjoblom(at)kolumbus.fi
Fungerade det? Kom mitt bidrag fram?
/Asti
Det funferar, det kom fram
Vad bra att det funfade!
/Asti
Just det ja, försök med krister.sjoblom(at)kolumbus.fi
Fungerade det? Kom mitt bidrag fram?
/Asti
Nån tidsgräns? jag är uppe i 4:45 min
(edit: tusan också, jag skulle ju spara på mitt inlägg nr 1000...)
Låter som lite av protestlåt...?
Jag gillar gitarrljuden! Ingår Session Guitarrist i Kontakt 7?
Vad snyggt trumljud! Jag har också EZDrummer/Superior Drummer, men får inte till det så snyggt!
Vilken version av EZDrummer har du? Lägger du några speciella effekter på trummorna?
Ser fram emot att höra låten med sång!
/Asti
"Perkele trodde jag var lika delar Koskenkorva och schampo..."
"Gör en låt som skildrar hur du är förbannad eller upprörd över något!?"
Japp, men utan att nämna nån eller nåt vid namn... vill ju inte gärrna att nån sjunger "Spacetrucker är en skitstövel"
All slags rasism eller diskriminering av folkgrupp är också förbjudet
Jag uppfattar dessutom att perkele/Jävlaranamma har en liten glimt i ögat; "Nu jävlaranamma tar vi oss en stänkare"
Men Ni får givetvis missuppfatta det hur ni vill
Perkele!
OK, men räknas finnar som folkgrupp eller skitstövlar...?
Riktigt bra temaide. Även om fananamma är ett ord jag inte känner igen. Jävlaranamma är väl inte samma sak heller eller, är väl mer kämpaglöd det betyder?
Trodde svenska motsvarigheten till perkele var helvete eller satan.
Idén är toppen
Med vänlig hälsning / Språkpolisen
Reserverar mig mot alla felaktigheter
Grattis Space & Calle! Ni var klart bäst!
Hitta på något spännande tema för nästa festival,som t.ex nätkriminella colabs,
Turkisk NATO-marsch eller Klimatsmarta tongångar....
/Asti
Ett grattis härifrån också, Space och Calle!
Nu blev du hjärtlig i överkant Space. 2 låtar har fått 2 poäng se gärna över din röstning. Mvh Eddi
Oops, fixat
"För min del är festivalerna ett sätt att utvecklas på, att göra sånt jag inte annars gör."Latino och Reggie har vi ju redan haft. Så mycket bättre : en cover av en cover? Mikrofonkåt igen? Svensk folkmusik schottis eller hambo återstår alltså eller ännu värre Dansband!! Jaja lycka till!Du väljer att inte förstå mitt förslag?
Med så mycket bättre menar jag självklart inte att vi ska göra samma låtar i samma stil som i programmet. Egna tolkningar i så fall..
Personligen tycker jag inte temat är så särskilt viktigt vad det är. Bara vi gör nåt nytt eller? För min del är festivalerna ett sätt att utvecklas på, att göra sånt jag inte annars gör. Om man bara vill göra låtar precis som vanligt är det väl bara att köra på.
Så här i spånfasen är det kanske bättre att inte skjuta alla förslag i sank direkt?
Så vad är ditt förslag som alla skulle älska?
Det är väl så jag också känner ang festivalteman. Att tvingas ut på okända områden.
Jag känner spontant att svensk folkmusik kräver tillgång till en "folkmusikfiol"-programvara, men jag kan ha fel....
Annars vore det ett utmanande och roligt tema. Futuristisk musik kanske kunde vara ett tema?
Jodå, schysst låt. Trumkompet kunde kanske variera lite. Jag skulle kanske vara lite försiktigare med effekten du lagt på sången, nu låter det ställvis lite konstgkort.
//Space
Jag sjöng genom en preset i mitt ljudkort som inverkade så lite på min röst som möjligt men jag dubblerade sångspåret och fick inte det att synka riktigt ett tips från Jon f.ö. Nåväl nu släckte jag andraspåret och drog in lite komprimering på förstaspåret så resultatet blev detta. Förhoppningsvis lite bättre än det tidigare