Kontrollrummet
Kategorier => Festivaler => Ämnet startat av: 91:an skrivet 10.12.2025, 09:39:13
-
Vi kör igång festival #86. Temat Avslappnat är ju ganska genrefritt och kan vara allt från bakgrundsmusik i varuhus och hiss, laid back, till radions "lugna favoriter". I stort sett musik som är behagligt att vakna till på morgonen från klockradion.
Vi kör väl på till januari ut. Men stämmer av innan om mer tid behövs. Det kan ju vara strul med datorer och annat som hindrar en att göra musik. Blir man tidigt färdig kanske man kan göra en låt till? Det gör inget om det blir lite fler låtar som läggs upp. Och egen komposition och ej covers.
Låtar i mp3 kan skickas till jangissberg@gmail.com
91:an/Janne
-
Coolt! B)
Jag har en gammal text som inte hittat sin musik än, men som kanske kan bli något.
Hang loose!
(https://www.emojirequest.com/images/ShakaEmoji.jpg)
-
Coolt! B)
Jag har en gammal text som inte hittat sin musik än, men som kanske kan bli något.
Hang loose!
Härligt! Jag håller själv på mitt i en låt. Om en månad stämmer vi av hur läget är. :)
-
Fick en låt som kan passa in färdig idag. Jag är på :rolleyes: Och har skickat in.
-
Varit lite frånvarande här. Är det den sista (31'a) som gäller?
-
Varit lite frånvarande här. Är det den sista (31'a) som gäller?
Ja, men vi kollar upp innan om det behövs mer tid. Än så länge har ett bidrag kommit in (Wernborg) och själv har jag ett färdigt. Men det har ju varit ganska gott om tid så jag tror jag får ihop ett till bidrag. Det är kul med lite fler låtar så får ni ihop fler skicka då med det.
-
Festivalbidrag insänt :D
//Space
-
Två bidrag har inkommit och själv har jag ett färdigt men tar nog med ett till. Hur ser det ut annars, är det några fler som har nåt på gång? Behövs mer tid annars kör vi till sista januari. :)
-
Har ärligt inte ens börjat men ska ta tag i det med början nu ikväll. :( Kan ta en ur arkivet om fler önskas och jag inte får till fler.
-
Måste akut åka bort en sväng. Kan vi hålla oss till den 3:e?
-
Javisst! Vi lägger till en vecka och kör fram till och med fredag 7 februari - kanske fler låtar dyker upp också! :)
-
Ja, jag ville ju gärna bli klar med låten som jag tänkt för denna festivalen. Jobbar f n fullt med en svit rocklåtar (rock som i Beatles/Stones/Hendrix, inte som Iron Maiden/Metallica) som en kompis skrivit och jag assisterat på. Nästa vecka har jag lite mellanhavanden med sjukvården (inget allvarligt) som tar tid. Men jag ska försöka!
-
Låter bra jag har en på gång men det går trögt
-
Härligt, morgonte och Eddi, vi kollar i alla fall in läget innan vi stänger ner.
-
Kom precis hem och ska sätta mig tänkte jag. Har vi imorgon på oss eller är det släpp då?
-
Vi väntar in dig och kanske morgonte får ihop något.
-
Ni får nog köra på utan mig. :( Diverse andra musikprojekt har ställt sig ivägen. Kul iofs, men min egen text har inte fått någon uppmärksamhet...
-
Jag har precis påbörjat och inkommer imotgon om jag ska vara realistisk. :) Får väl haka på lite efter då.
-
Jag har precis påbörjat och inkommer imotgon om jag ska vara realistisk. :) Får väl haka på lite efter då.
Härligt, vi sparkar igång när din låt kommit in. :)
-
Nu så inskickat med andan i halsen! :)
-
Försöker lägga upp en röstningstråd men det vill sig inte riktigt. Låtarna inlagda som filer under "Bifoga". Men då jag trycker på "Posta" försvinner inlägget efter en stund då datorn jobbar med att ladda upp filerna. Har provat två gånger nu med samma resultat.