Kontrollrummet

Kategorier => Studio, produktion och övrigt => Ämnet startat av: pesek skrivet 31.08.2007, 21:01:23

Titel: Programmera beats i Logic.
Skrivet av: pesek skrivet 31.08.2007, 21:01:23
Undrar hur smidigt det är att programmera trummor i Logic. Ni som använder programmet kör ni midi som vanligt med att klicka in trummorna eller använder ni någon plugin där ni gör beats? Isf vilken plugin rekommenderas? Jag vill helst göra min trummor själv och är lite allergisk mot loopar såvida man inte vill ha en liten loop som fyller en lucka i sina beats.
Titel: SV: Programmera beats i Logic.
Skrivet av: Emil skrivet 31.08.2007, 21:16:02
Logic är väldigt bra att jobba med midi i. Logic Pro har ju dessutom Ultrabeat (http://www.apple.com/logicpro/ultrabeat.html)
Titel: SV: Programmera beats i Logic.
Skrivet av: Emil skrivet 31.08.2007, 21:20:52
Film om Ultrabeat: www.apple.com/logicpro/quicktours/ultrabeat.html (http://www.apple.com/logicpro/quicktours/ultrabeat.html)
Titel: SV: Programmera beats i Logic.
Skrivet av: Piccazzo skrivet 10.09.2007, 16:46:17
En Plug-In används flitigt = EXS
En Plug-In då och då       = Stylus

Detta kombinerad med loppar för att fylla ut ( mestadels Percussion , Hi-Hats och liknande )
SPelar in alla trummor på min Midiklaviatur men funderar på att skaffa en Korg Padcontrol.

Huruvida det är smidigt eller inte är nog mer beroende hur man än van att arbeta.Personligen finner jag Logic extremt snabbt och lättarbetat.