Kontrollrummet

Kategorier => Färdiga produktioner => Ämnet startat av: Bangsi skrivet 13.10.2012, 01:40:37

Titel: Bangsi - Gaza
Skrivet av: Bangsi skrivet 13.10.2012, 01:40:37
LÅTNAMN: Gaza
ARTIST/GRUPP: Bangsi
GENRE: Dubstep / Brostep / Dub
LÅTLÄNGD: 03:51
INSPELNINGSÅR: 2012
FORMAT: mp3

Hej!

Här kommer mitt första inlägg och första demo. Vore intressant att få lite kritik, även från folk som kanske inte gillar genren i sig. :)

Själv skulle jag beskriva låten som nån slags "mjukare"/"mildare" form av dubstep/brostep. Hade gärna fått den lite mer dansant, kanske lagt till någon liten melodislinga och ett par ljud extra framåt slutet, men jag tror jag nöjer mig med den som den är. Det vore emellertid bra med lite kritik, tips & råd osv inför nästa produktion jag tar mig an!

( Finns även tillgänglig här: http://bangsi.bandcamp.com/track/gaza eller här: http://soundcloud.com/bangsi/bangsi-gaza )
Titel: SV: Bangsi - Gaza
Skrivet av: Markus Broberg skrivet 13.10.2012, 01:51:18
Kan inte säga så mycket om mixen, men det låter skitbra i mina lurar. Vore kul att höra med sång, och smittande refräng.
Titel: SV: Bangsi - Gaza
Skrivet av: Bangsi skrivet 13.10.2012, 02:02:00
Kan inte säga så mycket om mixen, men det låter skitbra i mina lurar. Vore kul att höra med sång, och smittande refräng.

Tack, kul att det låter bra i lurarna :-) Det är första gången jag försöker mig på att få till en bra mastring, men jag har bara laptophögtalarna, ett par gamla Sony Ericsson-mobilhörlurar och ett par billiga Philips-lurar inhandlade på Gekås i Ullared att tillgå :D Jag misstänker att det inte kommer låta lika bra när jag spelar låten i bilstereon.

Det här får nog förbli en instrumental låt, men det vore skoj att göra nåt med sång längre fram.
Titel: SV: Bangsi - Gaza
Skrivet av: MaxB skrivet 13.10.2012, 10:43:44
Låter superbra!
Jag tror en gitarr eller något gitarrsolo skulle göra sig jättebra i en så här i övrigt komplett låtsound.
Och sång, inget du saknar själv?
Titel: SV: Bangsi - Gaza
Skrivet av: Jocke skrivet 13.10.2012, 13:27:51
Ja, det här låter kul även om det inte är en stil jag brukar göra eller ens lyssna på... Håller med tidigare "talare" att någon slags "lead" skulle sitta fint! :)
Titel: SV: Bangsi - Gaza
Skrivet av: tigersoul skrivet 13.10.2012, 13:31:55
Instämmer i att det saknas någon form av lead eller t.om sång. Annars var det helt okej! Lite mjukt för min gillar hårdare dubstep så den hamnar lite mitt emellan för mig, men absolut inga fel!
Titel: SV: Bangsi - Gaza
Skrivet av: Bangsi skrivet 13.10.2012, 22:57:34
Tack för all feedback!

Håller med om att låten skulle kunna höjas ett snäpp med en "lead" av nåt slag. Tror det blir svårt att få in nån slags sång i den dock, och jag orkar nog inte lägga ner mer energi på just den här låten den närmaste tiden, men försöker göra något lite catchigare nästa gång  ;)
Titel: SV: Bangsi - Gaza
Skrivet av: Eddi skrivet 13.10.2012, 23:12:39
Hallå Bangsi välkommen till KR - tror inte jag hört dig tidigare.
Den här låten känns väldigt träffsäker och klar - du har bra känsla för var ljud ska excelera och exitera - jag gillar den väldigt mycket i den form den har nu.
Titel: SV: Bangsi - Gaza
Skrivet av: Bangsi skrivet 13.10.2012, 23:37:01
Hallå Bangsi välkommen till KR - tror inte jag hört dig tidigare.
Den här låten känns väldigt träffsäker och klar - du har bra känsla för var ljud ska excelera och exitera - jag gillar den väldigt mycket i den form den har nu.

Tack och tack =)