Kontrollrummet
Kategorier => Färdiga produktioner => Ämnet startat av: Pazo skrivet 03.07.2007, 20:19:38
-
LÅTNAMN: Dance, Kill, Move
ARTIST/GRUPP: Ricardo
GENRE:Bloghouse/Electrohouse
LÅTLÄNGD: 4.31
KOMPOSITÖR: Jag!
PRODUCENT: Jag!
INSPELNINGSÅR: 07
FORMAT: mp3
Tjenaredårå!
Efter ett dålig halvår vad gäller musikskapandet så har det släppt nu till "sommaren". Lyckats med det jag velat göra sen i vintras! Och det är helt enkelt en ösig låt med konstiga beats och retrokänsla.
Och det lyckades jag enligt mig tillverka...
SÅ här har ni det!
http://pazo.diinoweb.com/files/Min%20Musik/Ricardo%20Jos%E9%20-%20Dance%2C%20Kill%2C%20Move.mp3 (http://pazo.diinoweb.com/files/Min%20Musik/Ricardo%20Jos%E9%20-%20Dance%2C%20Kill%2C%20Move.mp3)
-
Det är något skumt med länken!
-
hmm
Ja det vare. Men nu skare funka.
-
IP limit reached
You have too many connections to the server.
Aldrig får man vara glad :(
-
Många sköna irriterande ljud i en mjukaggresiv härligt svängande röra!!!
Blir både på gott humör och diggar seriöst. Skickligt och känsligt gjort. Har inga anmärkningar mer än att jag gärna hör mer från dig.
-
Oukki Pazo!
Detta funkar ju som bara den. OCh vintage o retro har du hittat, påminner mig storeligen om ett party 25.7.1986, kanske var du där? ;)(grattis)
Skulle gärna lyssna på detta alster genom lite större grejor, lite birra o goda vibbar. Gillar sounden,
Snyggt jobbat! :)
h. Johan
-
Hinner inte lyssna nu, men jag hörde väl typ samma igår kväll och det var bra. Jag lyssnar inte på sånt här annars och vissa blipbliplåtar klarar jag inte av. Men den här är en av dom jag klarar av. Kul att höra något från dig med lite sång (röster snarare?) också. Bravo.
-
Ojdå!
Dehär förväntade jag inte mig!
Trodde inte att folk skulle fatta denhär typen av musik. Men ja det fanns sånna här också! :D
Tackar Dåligtgehör och mahan för de fina orden!
Mer från mig kommer nu i sommar! Sitter och pressar musik inomhus nu när det är dåligt väder!
tack :)
Laddade upp låten på KRs server så det inte ska strula :)
-
Ah du hittade lite vocals tillslut. :) Jorå, jag håller med föregående folk, det är en skön låt! Har väl inte så mycket mer att tillägga tror jag. Skönt att du är i farten igen. :)
HOBO! HOBO! HOBO!
-
Nice.
Sånt här man (föreställer jag mig) hör på dom coola ställena i dom stora städerna. Får lite Norman Cook-vibbar. Det är bra i min bok.
Blipp blopp man blir partajsugen av. :)
-
Jo jag gillar sånt här oxå och den här förmodligen riktigt skitbra och helrätt på ett dansgolv och jag tycker den är bra kort sagt. Som "normal" lyssnings låt blir det nog lite för långa partier med repetition där det visserligen kommer in nytt som gör att det bryter och blir spännande. Ett lätt sätt att lyfta den ända upp vore att stoppa dit en sån där sugande exstatiskt eggande basgång som ett slags crecendo läge här och där på passande ställen, inget syntljud utan mer åt elbashållet. Tror det skulle ge ett jäkla maxläge och tryck till låten och ett naturligt klimax och även ge ett intryck av mer variation. Men jag gammelgubben skulle inte ha några problem att djumpa loss till den här i en robotwalkskuttande freestyle :D
Göran
-
Tja,
Det här var najs..kul med lite mer elektronisk muzak här på forumet!
kanske inte låten man sätter igång förfesten till men mycket väl en fet låt för dansgolvet på en halvdekadent eletroklubb. Basljudet är fett och pskypartiet runt 2:40 sitter bra.
Hi-hatsen är farliga för öronen nästan :)
Bra och genomarbetat låt och jag ser fram emot fler produktioner från dig. Du
-
Fina ord!
tack gubbar! :wub:
-
såja..nu pratar jag äntligen.. ^_^
det här är som alltid annars i pazo´s regi jädrans bra. jag gillar de schyssta 808samplingarna, och riktigt snygga vokalgrejjer du har fått till.. snygga pumpningar, och schyssta småglitchar på ride o sånt, baskaggen hade du nog kunnat få fram lite mer studs i istället för ren 909kagge, eller vad det nu kan vara..!!! :)
-
Faktiskt bara 505 och 909, enda saken från 808 är clapen. :rolleyes:
-
Trevligt med omväxling från gitarr-bas-trumma -linjen som är överväldigande här på forumet. Bra pumpande masterkompressor i varje fall.