Kontrollrummet

Kategorier => Demolåtar => Ämnet startat av: Bengan_gbg skrivet 12.02.2010, 21:46:49

Titel: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 12.02.2010, 21:46:49
Tjena gänget

Sorry för att jag är så jävla dålig på att kika in men det är för mkt annat och ALLDELES för mycket förkylningar i omlopp. Har i alla fall knåpat ihop en liten visa som kanske kan bli något på sikt.....rockrökare som sig bör i i god fredags/schlager/valentino/kiss/atomic swing/attchi-dittchi-70-anda.

Here goes:

Bengan - I don´t want to love you (http://www.bengan.org/songs/bengan_i_dont_want_to_love_you.mp3)


Ni kan ju säga om det rockar eller inte - misstänker att förkylningen lyser igenom för mkt på sången i alla fall....


Rock on och let´s dance såhär på fredagskvällen!

Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: bjurte skrivet 12.02.2010, 23:49:22
Tjenare Grabben!!
Du förfinar ditt sound från gång till gång. det blir bara bättre.
Nu börjar du även få ett riktigt juste trummljud.. KANON många tummar upp..
Party Party. yeah yeah.. B)
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Tokai skrivet 12.02.2010, 23:57:42
Skönt sound på gurorna, speciellt riffgit. nice mörkt ljud
Sången ligger inte så tajt till kompet som jag önskar. Blir lite hackigt. Borde försöka bluesa till det lite (konstigt ord blues och/eller feeling), dra ut på sången - om det begrips?
Det ligger nåt kantslag jämte med virveln i mitten av låten som känns lite jobbigt att lyssna på, vet inte varf
Kompressorn jobbar rätt hårt i slutet, men jag gillar den pumpande effekten.
Men annars skön rockdänga!
Och du... julen är slut :P
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 13.02.2010, 01:13:36
Bj...Uriah: Thanks! Skönt att det tar sig trots att det är så långt mellan varven!

Tokai: Ja jag hajar precis vad du menar med sången - har inget flås och får inte tillräckligt mkt luft för att kunna "hänga" något mer som det är nu men det noteras.

Kantslaget kan vara en "cowbell" som jag trixar in mellan varven kanske??

Har inte loggat in sedan i julas ;) Har bytt mössa nu....
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: bow35 skrivet 13.02.2010, 01:23:35
Skönt. Gillar elguran med riffen skarpt. Även solopartiet är djävligt bra. Hur gör du? Både energi och samtidigt tajt.
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: MaxB skrivet 13.02.2010, 02:04:06
Vid 3.07 skulle det passa med något annat stick som så att säga lyfter ännu mer. En helt annan melodi och en bas som vandrar snabbt upp och ner på halsen.

Du gör det här bra och modernt är det inte. Men jag tycker inte musik ska vara modern!  :D
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 13.02.2010, 13:51:21
Bow: Träna på bara...och se till att ha skoj när du lirar!

Max: Tack - det blir inget "om-arrande". Blir det något så blir det omsjungande....
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: freddy skrivet 13.02.2010, 18:28:24
Funderar på varför trummorna låter lite otajta?

Annars är det bra, låter bra och bengan. Men låten har man hört utan att man hört den. :)

Inte bästa låten från dig. Men den funkar som mellanspår på skivan!
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: zorrow skrivet 13.02.2010, 20:05:31
Tjena gänget

Sorry för att jag är så jävla dålig på att kika in men det är för mkt annat och ALLDELES för mycket förkylningar i omlopp.


Vafasen, jag måste ju BLI sjuk för att få tid till sånt här :( Hursomhelst, skitbra! Får Zodiak Mindwarp-vibbar. Partymusikens mästare. Ljudbilden får mig sjukt avis också. Jag tycker den låter färdig. Snyggt jobbat Bengan!
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 13.02.2010, 22:19:18
Freddy  - nä det här är en skitlåt som jag har haft skitsvårt att få färdigt. Nu fick det vara nog liksom. De blir lite mkt stapling och splittrat (och rätt så tydliga drag av det som redan nämnts). Det är nog inte trummorna det är fel på. Det är nog killen som lirar allt annat i så fall.

Z: Njaee...jag har varit sjuk från o till i snart 4 mån utan att komma i ordning så nu sket jag helt enkelt i det....men jag har inte direkt haft ngn ork att göra dängor. Eller lust. Well....lite rock blev det i alla fall.
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: equality skrivet 13.02.2010, 23:24:06
Bra det här Bengan! Börjar som en gammal Free-låt. Ösigt värre. Bra rockröst. Snygga solon. Tvåstämmegrejen kanske lite för länge. Svårt att komma med förbättringsförslag, låter helt klart. Kul med nit-cymbalen på slutet, jag har alltid undrat hur länge den skall klinga ut. En minut, två minuter?  :P Eller det kanske inte är en nitcymbal?
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 13.02.2010, 23:52:29
Jag tänkte tvärnita (!) med ett slag som "muteas" men jag hade som sagt svårt med låten hela vägen....så slutet fick bli "lite som det blev" :) Tack Eq! Det blir ju alltid tvåstämmegrejjer i mina prylar :)
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: zorrow skrivet 14.02.2010, 00:53:40
Freddy  - nä det här är en skitlåt som jag har haft skitsvårt att få färdigt. Nu fick det vara nog liksom.

Icke! Jag gillar den. Det svänger ett gäng ju och skitbra sång som vanligt. Du gör alltid bra grejer och detta är inget undantag. Krya på dig för jag ser fram emot nästa! B)
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 14.02.2010, 01:12:53
Z: Nä jag vet att den svänger ett gäng men fan vad svår den var att få ur sig. Det blev lite "slarvigt" på slutet....
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: zorrow skrivet 14.02.2010, 11:40:22
Z: Nä jag vet att den svänger ett gäng men fan vad svår den var att få ur sig. Det blev lite "slarvigt" på slutet....

Stor konst är svår att föda fram  :D Sjäv kör jag alltid 80-20 regeln. Annars hade jag aldrig blivit klar med någonting. Det är bara vi nördar på forumen som hakar upp oss på detaljer som t ex att en virvel inte har rätt smäck  :wacko: En bra låt är en bra låt. Eventuella defekter kan ibland även tillföra.
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 14.02.2010, 14:28:49
Sant - man får sätta ned foten och sätta någon slags "good-enough-etikett" ibland. Sedan märks det iofs att man är inne i "stim" ibland när det flyter....men det har det verkligen inte gjort det senaste halvåret.

Man får vikta lite - bra att blanda in synpunkter från "vanligt" folk med!

Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: brynte skrivet 19.02.2010, 15:05:48
(har inte läst nåra tidigare kommentarer än)

ja du bengan:)
får associationer te både turbonegro å kiss, när ja lyssnar på denna;)
gillar båda dom banden, så de måste ju betyda att ja gillar de ja hör;)

tycker sången e kanon, trots förkylningar osv!
låter som du har nån effekt på sången (dist), så de kanske "maskeras" iom de isf!?
snygga vibraton:)

lite synd att de e en quicktime länk, eftersom man inte ser hur långt in i låten man befinner sej, eller de e kanske bara ja som inte kan me qt...!?
EDIT! de kanske beror på nån inställning i qt, att länken spelas upp i qt!? uppdatera de nyligen...
enda grejen ja har å anmärka på e ca 2 cm in på tidlinjen, tror de e precis innan andra versen ska börja!?
låter lite skumt där, me trummorna, tycker ja!
som att trumslagen e "avhuggna" lixom!?

liten detalj, men tycker detta e jävligt bra:)
gött sound, som vanligt;)
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: asti skrivet 19.02.2010, 21:39:38
Låter riktigt tight och snyggt! I det tvåstämmiga solot, kunde du inte lägga på ett mer frenetiskt solo ovanpå detta och lite intensivare trummor?
Man väntar lite grand på en "förlösande" refräng med stämmor och extra tryck i kompet, nu kör det på ungefär likadant rätt igenom.
Gitarrerna låter fint och sköna solon!
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 20.02.2010, 16:22:34
Tack Brynte!
Det är en vanlig mp3-fil så det borde inte vara några konstigheter från mitt håll just där - det är nog din dator som du får styra om lite i om du inte gillar QT ;) Den där grejen som du upplever som lite konstig är nog just det- konstig. Har iaf en liten "scratch" där som är tänkt att funka som ett litet "hack i skivan" men det kanske funkar precis skitdåligt? tanken är i alla fall att man ska vakna till där igen och just den detaljen verkar ju funka....kul att ljuden funkar som sådana i din värld :)

Förresten: comeback i pingpongen den här säsongen....sporadiska inhopp i korpen bara visserligen men det blev serieseger :)

Asti: Tack för bra input. Det är ganska så rakt fram...tröttnade liksom på låten till slut när jag inte kom "framåt" men det bör nog fixas lite på sista omgångarna....framförallt! Tack!
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Gurano skrivet 20.02.2010, 17:14:32
Schysst gitarrock med många referenser!

Någon sak kan man strama upp men på det stora hela är det skitbra.
Jag saknar en doakör med brudar - släng in dem så köper jag skivan :)

Ha det
Gurano
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 20.02.2010, 17:52:00
Gurano: Visst är det så! Man kan styra upp rätt så mycket inkl mixande om man bara är på humör och har tillräckligt kunnande. Ska bara lära känna några fröknar som är bra på doandet så ska jag lösa den biten med :)
Tack för tyck!
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Emulator skrivet 22.02.2010, 12:58:37
Bra och kompetent. Snyggt mixat. Gillar basen, hur den spelas. Kanske sjunger cymbaler lite väl?

Annars är det klassisk rockrökare från dig. Inte din bästa låt, men en helt ok mellanlåt på skivan din som freddy sa :)
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 22.02.2010, 15:40:45
Emu: Plattor kan du se dig i månen efter - men tycket var bra. Tack :) Jag var ju nöjd med att för en gångs skull ha fått till lite "schwung och sjung" i cymbalerna men till ingen nytta alltså?

Nä - det blir inga "best of" heller. Har fullt schå med att öht få ihop några låtar som det är nu.
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Emulator skrivet 22.02.2010, 16:41:50
Emu: Plattor kan du se dig i månen efter - men tycket var bra. Tack :) Jag var ju nöjd med att för en gångs skull ha fått till lite "schwung och sjung" i cymbalerna men till ingen nytta alltså?

Nä - det blir inga "best of" heller. Har fullt schå med att öht få ihop några låtar som det är nu.

Kan mycket väl vara mina fladdrande trumhinnor som jävlas. Kan ta en lyssning om en vecka eller så, vissa ljud upplever jag som ritkigt jobbiga nu, typ bestickslammer och så.

Återkommer!
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: hogge skrivet 22.02.2010, 18:02:35
Tjaba..
Det här är ju inget unikt, såsom någon redan skrivit. Visst har man hört det förr.. Men vad gör det.. Det är ju som med potatis, fläsk & löksås. Det har man ju också ätit förr, men ändå njuter jag av det lika mycket varje gång...

Nu är inte detta en stil som jag har särskilt mycket av i min skivsamling, utan det här är föm mig mer en sån låt som man har på samlings-CD:n.. Den som man plockar fram när det vankas party och man behöver lite stämningsmusik på förfesten..

Sammanfattningsvis - Skön rock som är bra framfört & som har en, trots förkylning, mycket bra sånginsats..
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: brynte skrivet 22.02.2010, 20:33:51
nu, när du har förklarat tanken bakom de där hacket, låter de väl lite mer vettigt, men...

å fasen!?? hur gick de för dej då? grattis till segern;)

har legat i botten på 3:an å harvat hela säsongen, men i lördags lyckades vi faktiskt vinna en avgörande match, så nu e vi klara för 3:an nästa säsong oxå:)
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Jonte skrivet 22.02.2010, 20:57:18
Skönt sväng!

/Jonte

Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 23.02.2010, 21:37:22
Emu: NJae det sjunger nog rätt bra ute t höger men jag gillade det själv den här gången :)

Hogge: Inga ambitioner till att skriva unika låtar. Bättre att det svänger och att ngn kan tralla med i så fall :) Fest eller inte - Tack!

Brynte: Det gick bättre än väntat får jag säga. Lurar på att öka träningsdosen lite så fort snuvan släpper....för jävla roligt. 3:an är ju ändå helt ok...jag spelade i KORP-sexan nu....hacket får vara...trots dina men ;)

Jonte: thanks!

Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Dividend skrivet 23.02.2010, 21:50:26
Sånt här är svårt att hata.

Trevlig låt med helt rätt sångstil...

Allt har väl redan nämnts förutom att gitarrljudet på solot bör du inte göra nåt åt, funkar skitbra.
Känner kanske igen det.
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 24.02.2010, 14:18:20
Div: Mange takk! Det är nog hög igenkänningsfaktor som du säger. Jag kan nämna ett gäng band by myself!
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: egghuvud skrivet 24.02.2010, 16:39:56
Förväntningarna var högt ställda med en så lysande beskrivning.  :) Jag gillar det. Mixen är lite hård speciellt trummorna låter som att det är mycket kompressor på. Sångljudet har jag också lite problem med. Vet inte om dert är meningen att det distar medvetet men tycker inte det låter så bra. Annars gillar jag sången och att den ligger så bra framme i mixen. Snygga gitarrfigurer och gitarrljudet låter bra.  :)
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 25.02.2010, 21:45:22
Egget: Det är högst medveten dist på sången. Den kanske behöver backas. Tack för god input!

Tror det är första gången på det här forumet som ingen jävel klagat ordentligt på gitarrerna :)


Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Wernborg skrivet 25.02.2010, 22:29:03
Supernajs.

Kanske liiite för långa solon och liiiite för förkyld sång. Bagateller.

Fet mix. Lite samma pump som i Cold hard bitch (http://open.spotify.com/track/5u6fnmRO5V0PTl5M2Eekeu)

 :D
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 25.02.2010, 23:19:37
Jo det där var väl den modernaste parallellen man kunde ge sig på Wernborg va??? Men det drar väl åt det hållet även om mitt är "snällare".

Ska snyta mig och sola mindre nästa gång ;)
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Wernborg skrivet 25.02.2010, 23:21:55
Jo det där var väl den modernaste parallellen man kunde ge sig på Wernborg va??? Men det drar väl åt det hållet även om mitt är "snällare".

Det var en komplimang??

 ;)
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 25.02.2010, 23:30:15
Jag tog det så med :)
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Wernborg skrivet 25.02.2010, 23:49:54
Jag tog det så med :)
gött :D
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: aROCKER skrivet 26.02.2010, 15:40:58
Bra låt, gillar den lite nasalare rösten och det där sticket är ascoolt, även gitarrsolot och sticket efter det!

Det är trummorna som har några konstiga fills som känns jättesloppy, blir en otight känsla på det hela.

Ett fadeslut hade nog känts bättre för min del.

Varmt ljud på gurorna, ett rejält plus för att du lirar denna genre...fan det är ju stendött med "klassisk" rock/hårdrock!

Tack för det, rocka på! ;)
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: zorrow skrivet 26.02.2010, 21:23:13
Underbart att lyssna på Bengan!!! Kan inte sologuran som är lite muddrig få lite mer diskant eller volym. Rösten till vänster i slutet kan få lite mer volym oxå. Annars perfekt i mina öron. Fasen, det rockar fett!!
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: cykeln skrivet 28.02.2010, 15:01:17
Jajamen det svänger katten!
Bra lir och jag tycker även att sången låter bra (trots förkylning)
Bra ljud
Trumspelet i mellanpartierna är kanske onödigt tillkrånglat
En liverockardanslåt
Fett!
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 01.03.2010, 14:28:56
aRocker: Tackk för det. Sloppy? Well det ligger nog ngt i det. Även om EZ-trummarn är bra så är det inte alltid han gör som man vill... ;) Genren är helt klart underrepresenterad men vad gör man inte? Jag är ju född mitt i den tid när den här genren förmodligen var som störst. Typ mitten 70 alltså....

Zorrow: Inga ändringar på låten sedan du hörde den senast  - men kanske borde jag skära lite i botten på den där gitarren. Har ännu inte bestämt mig för om jag ska sjunga om eller låta det vara "as is".....

Cykeln: Är det lite live-feeling över det så är jag nöjd. Tack så mycket för input!

Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: hackeman skrivet 02.03.2010, 00:14:56
Tjena Bengan, längesen! Allt väl nuförtiden?

Skön rock och sköna guror på alla vis, gillar speciellt dubbelsolot vid 00:59 (and then some). Gillar att det låter oldschool och påminner om ens gamla hårdrocks-vinyler. :) Speciellt vid 03:00 påminner det om nån låt med KISS... kommer inte på vilken.

Trummorna är kanske lite hårt komprimerade, t.ex hörs det på virveln som vispar i vänstran vid 00:31-00:37. Lead vocals känns lite.. jag vet inte... hårt EQ:ade? Lite mycket telefonlur över ljudet.

Men annars helbra. Kul och se / höra att du fortfarande rockar! :)
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 02.03.2010, 19:20:35
Been a while Hacke :) jodå - det spelas en del även om det är i mindre omfattning och endast i sovrumsstudion nowadays. Har börjat snegla på collabs m granntjejen som också spelar en del dock :)

Att låten rockar är viktigast. sen kan man kanske tänka sig att backa på komprimering på trummor och något lite på eq på sång.....


Hur går det själv?
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Marruschkka skrivet 03.03.2010, 17:50:52
Bra drag här...låter lite All Right now med Free i riffen...härligt...fast med din stil och mer avancerat arr...och förkylningar brukar göra rösten ..lite mer intressant..gillar det här skarpt.  Fast du sjunger alltid bra råkk!

Utrensande, tack för det :P

/Marre
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 05.03.2010, 20:29:11
Tack Marre! Lovar att rensa ur snoken med till nästa gång men nu är det ngt för jävla långdraget. Över 2½ månad utan rensade rör. Börjar lura på ngt allergiskt skit i pipan. Kul att det uppskattas och förvånande att så många drar paralleller till Free!
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Eddi skrivet 05.03.2010, 20:42:18
Jag bestämde mig för ett par veckor sedan att inte kommentera låtar som jag inte har konstruktiv kritik att komma med. Allt på grund av den där ryggdunkardebatten och jag har försökt hålla mig till det men känner nu att jag måste göra ett undantag. Jag har absolut nada förbättrigsförslag till denna dänga Bengan bara lovord - låter kanon i mina öron rakt igenom.
Ja det var bara det.......
Rock on
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 06.03.2010, 22:29:46
Du är inte klok Eko - men tack. Kul att det funkar - inga Novemberkänslor den här gången???

(Lyssnade på 2:a november härom dagen)...
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Eddi skrivet 07.03.2010, 00:23:51
Du är inte klok Eko - men tack. Kul att det funkar - inga Novemberkänslor den här gången???

(Lyssnade på 2:a november härom dagen)...
Nope mer ZZ-Top då faktiskt fast du gör snyggare figuriner än vad de gör.
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 10.03.2010, 22:44:36
Tackar för det -får väl försöka hitta på en låt igen snart!
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Harmonica mike skrivet 17.03.2010, 10:21:52
Tjoho Bengan

Ja,jag skall inte klaga på gurornas volym denna gång.

Skitbra detta,fet rock från mid 70 - sånt går hem hos mig.

Vill tillägga en liten grej:

























Mera Bengan  :)

Mike
Titel: SV: Bengan - I don´t want to love you (mp3)
Skrivet av: Bengan_gbg skrivet 11.04.2010, 22:43:26
Mike: tack - det kommmer väl ngn låt i juli eller så!

Alla: Sorry för tokbumpen - ville tacka Mike! Har jobbat som en blådåre och sedan varit på semester så jag skall försöka lyssna ikapp lite i forumet här under närmaste veckorna! '


Rock on!