Kontrollrummet

Kategorier => Studio, produktion och övrigt => Ämnet startat av: studio sauna skrivet 18.10.2008, 12:34:16

Titel: Hjälp med att mixa distad gitarr
Skrivet av: studio sauna skrivet 18.10.2008, 12:34:16
Tjenare allihop!

Har lite probs med att få gitarrerna att låta som jag vill. När jag kör mycket dämpat så basar det på tok för mycket, men när jag skär med eq:n så försvinner allt tryck. Så då är det väl kompressor som gäller? men jag lyckas inte få till nåt bra. Nån kanske vill ta och prova på ett litet klipp jag spelat in? Inspelat med 3 mickar. Man måste fasvända r1:spåret. Försök att inte eq:a bort för mycket av karaktären.

www.joelandersson.se/samuel/riff.rar
Titel: SV: Hjälp med att mixa distad gitarr
Skrivet av: oweson skrivet 18.10.2008, 13:25:10
Ett förslag är ju att du lägger på en multibandskompressor med tröskeln ställd så att den bara komprimerar bas när du spelar dämpat och i övrigt inte rör materialet.

/Oweson
Titel: SV: Hjälp med att mixa distad gitarr
Skrivet av: Wille skrivet 27.10.2008, 17:07:37
Hur vill du att det skall låta då?
Titel: SV: Hjälp med att mixa distad gitarr
Skrivet av: lnetzel skrivet 28.10.2008, 13:17:34
Personligen hör jag inte det som du är missnöjd med, men jag tyckler soundet låter bättre i "Golden Age" inspelningen.

Du tror inte det kan ha med resten av ljudbilden att göra? Det låter lite metal/hårdrock på typen av riff och det kanske löser sig med hjälp av dubbelkagge eller sånt. Skall detta ligga solo någonstans i låten?