Det var nog ingen bra idé
Men varför tar du bort dina poster hela tiden? Spåntråden pågår ju. Är ju inte direkt nån diskussion om de andra inläggen heller. 
Ju äldre jag blir så inser jag att det enda jag egentligen ville var att använda en datorn för man kunde spela in musiken med den. Resten med musikprogram i mitt fall Logic och trix och mix och grejer kom liksom bara in i bilden av bara farten på nåt sätt.
Jag minns tydligt att det började när jag köpte en Amiga 500 och ett program man kunde göra musik med och lite senare kom programmet Bars and Pipes tror jag det hette, som jag inte hade råd med. Bars and Pipes var väl nåt slags förhistoriskt datoriserad musik program, kanske för audio också men jag minns inte riktigt. Fan Amigan kostade 7000 spänn på den tiden så det var en rejäl djupdykning i plånboken för en fattig bilmek.
Kort sagt det blir lite för mycket meck och för lite spontanitet och musik för mig. Men givetvis så måste ju dom som vill hålla på med studio läget, plugins och allt och nu senast Ai få hålla på med det men det är lång ifrån så som jag vill göra musik.
Det är därför jag har köpt en massa billiga mickar och billiga små stärkare, fan till och med Congas, en lapsteel på ben, en liten Harpa och en vit Cello och andra grejor. Allt billigt är skitbilligt men helt ok grejer made in China från Gear4Music. Jag trodde i min naiva värld att polare skulle komma och lira och så kunde vi ju till och med spela in det.
Jag fick ju lite senare ett intresse för videoinspelning också och även att live streama musiken man gjorde så jag fixade ett gäng bra kameror och switchers och grejer och satt mig in i det också men då dog alla och här stod jag. Så kan det gå när inte haspen är på som Freak Kitchen sjunger

. Nåja jag har ju prylarna och programmen i alla fall i alla fall.
Skitsamma och kort sagt jag tror inte den våglängd som jag är på är riktigt samma som många är på här på Forumet så det är därför som jag backar ur festival läget. Det får räcka med att jag lägger upp mina banbrytande

hemmagjorda videos på youtube