1
Färdiga produktioner / SV: Skojaren
« skrivet: 19.03.2025, 00:22:39 »
Jotå mysigt värre kul aat få en bild på din bättre hälft också (antar jag)

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.
Kalas! Jag får Beatles-vibbar av det. Skön produktion!Jag var inget KIss-fan så jag hör inte riktigt det oavsiktliga däremot hör jag att det är en riktigt bra låt från 84 med skickliga musiker där framförallt sologitarristen och trummisen gör ett kanonjobb.
Kan bidra med ett rep från augusti 1984.Vi hade ett kassettdeck och kopplade in ett par hörlurar som mic och tejpade i taket på replokalen. Låten var egensnickrad och ingen av oss lyssnade på Kiss så liknelsen är helt oavsiktlig.
Vilken grym låt det är. Som ett tidsdokument från en viss grupp under en viss tidsperiod. Och väldigt många musikaliska element som sitter som en smäck. Flöjten är ett exempel körerna och de blå tonerna i melodin andra.
Men nu kommer jag till frågan vem är det som sjunger det känns så väldigt bekant men jag lägger min gissning på 91:an.
Förtydligade trådstart och trådnamn så att det framgår att festivalen startat.
Gick att tolka som att enbart spånandet pågick fortfarande.
// Admin
Provar att bifoga fil….
Inlagd strömmande musik...
Tysk bierhalle-tolkning av valfri Georg Riedel kanske?Tja varför inte. Obs mitt förslag är bara ett förslag. Spåna gärna om andra teman.
Kanske inte så spännande rent musikaliskt, men fin ljudbild/mix! Hade nog funkat bra som bakgrundsmusik i t,ex en Miami Vice-deckare
/Asti
Fan vilken dryg kommentar, precis som om du är så jävla bra själv. Inte så spännnande rent musikaliskt, fyfan