Forum > Demolåtar
Jättedånbrus när jag ska spela in audio
cykeln:
Så här låter det alltså när jag trycker in r-knappen
Se tråden med samma namn för mer info
Tips på orsak, felsökning, åtgärder
eller
om någon har lust att lägga sång, trummor och ett solo på den här så kan jag flytta över den till färdiga
Emulator:
Gillar intror och din röst "jaha då kör vi lite jättedånbrus". Bra text också med egen tolkning av ljudfenomenet.
Ställer mig sedan lite tveksam till att du går över till engelska i refrängen, "inspelning" kanske skulle kännts mer genuint svenskt? Fast det är klart, det är ju en bra hook och på kontinenten kansek de gillar att man blandar in svenska i versen, och en lättigenkännlig hook på engelska att sjunga med till.
Tycker musiken snurrar igång snyggt, och flangern som ligger på för tankarna till radiobrus. Snyggt.
Möjligen skulle jag haft delay på rösten i versen, för att sedan dubba record en oktav upp, men det är ju en smaksak.
Jättefint! Prova att lägga ett svagt reverb på mastern och du är hemma!
PS. Själva ljudet tycker jag låter antingen som rundgång eller radio. "Flangereffekten" tycker jag man ofta får när man dubblerar ljudspår, tex två trumspår. Kan det vara så att det är någon monitorlyssning påslagen som tappas till record o sen runti monitorlyssningen igen?
Wernborg:
Tycker den är lite vass i diskanten. Fixa det så är du hemma. :D
cykeln:
EMU
På fråga ett svarar jag :lol: :lol: :lol: :wub:
på fråga två: Tack för uppslag. Det märkliga är ju att ljudet inte uppstår när jag startat om några gånger utan att ändra på någon inställning alls
Var kollar man om monitorlyssning är påslagen som tappas ..osv -
Wernborg
Tyckte det lät så bra men nu när jag lyssnar så måste jag ge dej helt rätt i detta. Fast vad jag vet så är jag redan hemma - kom hem igår :D
ynot:
man upphör aldrig att häpna över den kapacitet som finns på forumet ,lysande
ändra ingen den är färdig
:D
eller kanske köra i lite högre upplösning
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida