Forum > Färdiga produktioner

Egghuvudet och Rattlesnake - Jingle bells the britpop way

(1/2) > >>

egghuvud:
Okej här kommer jingle bells också. Tänkte att eftersom alla andra bidrag var uppslängda så kanske denna också skulle upp.
Det blev väl inte riktigt som jag tänkt mig. Skulle varit fetare arrangemang och fler stämmor, mer klockor, pukor och så. Sångstämman blev en tagning och jag hade precis lyssnat på Perry Comos verison av Jinglebells så det påverkade nog mitt uttal en del.
(Jobbet tar musten ur mig just nu.)

Rattlesnake, som är en klippa, fixade till slutresultatet så att det blev lyssningsbart. Han bidrog som vanligt med välspelad bas, snygg gitarr och vackra stämmor + sin positiva livsattityd.
Resten av arrangemanget kan man inte beskylla honom för.

Okej nog med ursäkter  :)

Yllet:
Jag har för mig att denna låten egentligen går i dur?! ;)

egghuvud:

--- Citat från: Yllet skrivet 06.12.2007, 18:05:54 ---Jag har för mig att denna låten egentligen går i dur?! ;)

--- Slut citat ---

Dur är för wankers  :rolleyes:

Harmonica mike:
Tja boys.

Jag lyssnade på denna tidigare idag.Tycker att det lät bra! Intressant med mollfeelingen - why not? Bra sjunget oxå,inget att klanka på.

Mvh
Micael

mahan:
So this is all about MOLL och sorgfyllighet!
Om vi plockar bort fyllighet så kvar blir SORG!

Djingis Khaan stämninen återstår, in a one horse open sleidgh!

let´s dig this toghether



h.  johan

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion