Forum > Demolåtar

Miljömedveten musik

(1/2) > >>

jay thomas:
Fick för mig att göra lite miljömedveten musik, blev en liten reggae eller snarare sagt försök till.

LÅTNAMN: Environmental Reggae
ARTIST/GRUPP: Jay Thomas Soundslope
GENRE: Reggae
LÅTLÄNGD: 3.38
KOMPOSITÖR: Jay Thomas
PRODUCENT: E/T
EV. MEDVERKANDE: -
INSPELNINGSÅR: 2007
FORMAT: mp3

mahan:
Okei JayT!

Detta med föreläsarmusik har aldrig värmt mig extra mycket. Tycker att en god föreläsare gör sitt med att informera sina lyssnare genom poesi eller skickligt upplagda föreläsningar. Att sen kombinera skickliga föreläsare med snygg musik tar lixåm ut varann, så jag tycker alltså antingen eller. Global warming är ett stort "riktigt" problem att ta i men att göra en låt med god musiik men med en torr talare har jag inte kunnat placera i min lilla musikvärld. Texten e ju snygg och lärorik så, varför inte skapa en melodi och låta nån sjunga den med GlobalWarmingText. Den skulle jag köpa på direkten!

JAg är trots allt glad för att föreläsaren behandlar den globala uppvärmningen och inte det gamla vanliga "Houston we have a problem" konseptet!

h. johan

jay thomas:
Tack mahan! Melodier är inte min starka sida, stämningar och ackordföljder möjligen men definitivt inte melodier. Som substitut brukar jag ibland göra pratmusik, dvs a la denna låt. Reggaen har ifrågasatts, vilket också var min avsikt med publiceringen.

Emulator:
Kanon! Ser inget problem med att blanda föreläsning med musik. Varför har man overhead? varför finns filmmusik?

Nej, mahan är ute och cyklar ;)  Jag tycker det är skitsnyggt. På sitt sätt betydligt mer nysjkapande än sjungen text på traditionellt vis.

Trycker du behärskar dina redskap väl.

Tant Fransa:
Tycker det är riktigt tantigt! :wub:


Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion