Forum > Demolåtar
Harmonica mike - Ömma knogar - avsett som test
Asti:
Bra känsla i sången (som alltid :))! Jag tycker nog det här är mycket mer blues än punk! B)
Munspelsljudet låter som John Mayall's Bluesbreakers från 60-talet, Rått och distat.
Men det blir också något obehagligt biljud från det distade munspelet ibland....Lite för starkt i mixen också.
Trummorna skulle jag vilja ha kompletterade med lite cymbaler/ride. En aning tomt ibland med bara virveln.
Upp en aning med synthen(?) i bakgrunden! En något distad bluesgitarr skulle nog förstärka...
"Andratrycket" på elpianot känns som nån tiondel för sent i mina öron.....
Bra text!
/Asti
Burnin_Sven:
Den funkar skitbra helt enkelt. En bra öppningslåt i och med det fulla öset så man får igång folk på krogen. Kort sagt det låter live men ska det vara med på skiva eller en bit in i setet kanske det behöves lite dynamik i öset så det blir mera dramatik ändå. Skulle vara kul att testa tolvan till det här men vet i fan om jag kan spelar ju som en kratta från början och har fått ont i nävarna förmodligen av gitarrmeckeriet. Har ju mina Green guror också som också skulle behöva luftas lite. Jag har knappt lirat på dom ännu så vi får väl se vad som händer med mina händer :D
Tvärtom mot Asti så gillar jag pianot det blir lite svartare då eller hur man ska säga när det blir nåt slags triol läge eller vad det blir.
Harmonica mike:
Då skall vi se..
Wernis:
Ja så var det ja,åäö funkar inte..Minns det från nån annan tråd här nu,minnet bleknar med åren..
Marsall:
Tack för det,vi får se om jag väcker liv i nån funkig punkare :D :wub:
Asti:
Tack för omdömet om sången :wub: Ja munspelet har skönt sound men också ett otrevligt bi-ljud..Skurit friskt i diskanten och maxat botten,därifrån kommer det otrevliga i ljudet..Lätt fixat. Okej,lite rides och mer cymbaler,no problem.Synten upp lite,ok.
Tror att andra synten har en liten stereo förskjutning i tid ,det går nog att fixa men jag byter nog hellre ut den mot en sanslöst lirad "Punk-Funk" gura precis där munspelet tar fart och lägger in tvåans växel :) eventuell kombo kan också bli rätt fräckt..
Burning sven:
Ja denna skulle nog ha vält en och annan pilsner för sisådär 30 år sedan :) Nu är man ju för gammal för att fara runt och flänga :lol:
Ja det där svarta det gillar jag också,men det är lite förskjutet i tid,ska se om jag kan göra nåt vettigt av det..
###########################
Öppen förfrågan då -
Någon som vill lira en punkigt distad funkgura till detta? Blues Funkar så klart också och en cykel med Punktering
skulle ju kunna dra detta framåt också..
Fritt fram således. Nappar nån så åtgärdar jag låten enligt förslagen och skriver en textrunda till samt kortar av munspelet en runda.Om så,dra ett pm för min mail så dunkar jag iväg en wave via sprend.se för perfekt synk åt båda hållen..
Mike
zorrow:
Hmm. Normalt skulle jag kunna ge mixningstips i form av lite mer high end på trummor, att de kunde lyftas lite i mixen och att munspelet kommer in lite "in your face" och skulle kunna få lite reverb. Men jag skiter i det :D Ascool attityd och framförande inte bara väger upp den lite skitiga mixen utan förstärker uttrycket i låten. Argt och bra!!! :angry: :D
Navigering
[0] Meddelandeindex
[*] Föregående sida